Primjenom evropskih propisa i standarda u Poglavlju 17, Ekonomska i monetarna unija, doprinijeće se obezbijeđenju stabilnosti cijena, kao i povećanju konkurentnosti ekonomije, što osigurava održavanje makroekonomske sigurnosti, kazao je glavni pregovarač sa Evropskom unijom (EU) Aleksandar Drljević. On je u intervjuu agenciji Mina-biznis naglasio da se korišćenje eura ne dovodi u pitanje.
Činjenica je da se način korišćenja eura, kao zvaničnog sredstva plaćanja u Crnoj Gori, razlikuje od članstva u Ekonomskoj i monetarnoj uniji. S tim u vezi mi smo odlučni i radimo na tome da tokom prešvaračkog procesa ispunimo kriterijume konvergencije za pristupanje eurozoni, uz njihovu određenu modifikaciju u slučaju Crne Gore objasnio je Drljević.
On je podsjetio da su regulatorni zahtjevi EU, koji se odnose na standarde korišćenja eura, ispunjeni, što je konstagovano i izvještajima Evropske komisije (EK) o napretku Crne Gore u Poglavlju 32, dijelu koji se odnosi na zaštitu eura od falsifikovanja.
Kazao je da će kroz uspostavljanje i primjenu evropskih politika i procedura unaprijediti ukupni ekonomski ambijent, koji će se, kako tvrdi, odraziti na društveni razvoj i kvalitet života građana.
– Pripremićemo crnogorsku ekonomiju da bude ravnopravan akter u sprovođenju zajedničke ekonomske politike, istakao je Drljević.
Drljević je saopštio da je otvaranje Poglavlja 17 bilo priznanje da je Crna Gora u toj oblasti ispunila očekivanja EU, odnosno ostvarila napredak koji Unija očekuje u toj fazi pregovora.
– U nastavku nam slijedi dalje usklađivanje s evropskim propisima i jačanje administrativnih kapaciteta za njihovu efikasnu i kvalitetnu primjenu. U tom smislu, kao glavni izazov vidimo izmjenu Ustava, na zahtjev EK, u pravcu usaglašavanja cilja Centralne banke (CBCG) sa ciljem Evropskog sistema centralnih banaka, objasnio je on.
Kada je u pitanju monetarna politika, on je podsjetio da se usvajanjem izmjena i dopuna zakona o CBCG i o tekućim i kapitalnim poslovima sa inostranstvom u potpunosti primijenio princip nezavisnosti te institucije.
– Takođe, usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o CBCG i nove Odluke o bližim uslovima za davanje kredita bankama u slučaju potreba za likvidnošću, u potpunosti smo sproveli princip zabrane monetarnog finansiranja javnog sektora, saopštio je Drljević.
On je ocijenio da je tokom prethodnog perioda u Poglavlju 17 ostvaren dobar napredak, što je evidentirano i u ovogodišnjem izvještaju EK za Crnu Goru.
(Dan)