“Logate i dalje dokazuje da možemo da napravimo projekte o kojima par godina nismo ni sanjali. Dokazujemo se od 2006. godine i to će da traje. Naša misija je da budemo painles vendor našim partnerima, oni koji koji rješavaju probleme patnerima koliko god bili kompleksni”, kazao je Ivica Tatar, suosnivač kompanije Logate, na otvaranju drugog po redu INFINTECH-a, vodeće bankarske konferencije koja je počela danas u Porto Montenegru.
Tatar je u svom uvodnom obraćanju sa prisutnima podijelio nekoliko postignuća na koja su ponosni u proteklih 18 godina, koliko kompanija postoji.
“Kroz Logate Institut organizovano je više besplatnih obuka za djecu. Nevjerovatne stvaris smo sa tim postigli. Započeli smo sa bankama inovativne priojekte. NEki se tiču oblasti AI-a. Takođe, Logate Austria postpisao ugovor sa bankarskom grupacijom iz Austrije”, kazao je Tatar.
Gabriel Ghita, potpredsjednik u centru za korisnička rješenja za Jugoistočnu Evropu u kompaniji Mastercard proveo je prisutne kroz istoriju plaćanja karticama i kako je dovela do ključnih tačaka koje su danas bitne i prelomne kada je u pitanju online plaćanje i ecommerce. Kako je kazao sve je počelo 1979. godine.
Zarija Milić iz Addiko banke išljenja je da je IT transformacija samo jedan od koraka u transformaciji bankarstva.
“Ono što vodi trasformaciju je customer experiance i i očekivanje klijenata. Očekuju end to end iskustvo uz korišćenje AI alata koje dakle pruža to end to end iskustvo. Sa druge stane moramo imati što više bezbjedno okruženje čiji je cilj čuvanje podataka klijenata. JEdan od kluučnih elemenata svake transformacije je unaprđenje procesa na prvom mjestu. Prvo treba unaprijediti procese, da vidimo gdje treba da budu unaprijeđeni i krenuti u planiranje strategije”, kazao je Milić.
Prva panel diskusija pod nazivom “IT transformacija:ubrzanje digitalizacije i novi trendovi u bankarskoj tehnologiji” bila je posvećena digitalnoj transformaciji u bankarstvu sa osvrtom na region i domaće banke.
Martin Leberle predsjednik Odbora NLB banke kazao je da digitalizacija nikad nije gotova. Kad je u pitanju NLB i digatalizacija, kako je kazao, cilj je prvenstveno da se izbaci pečat i da se eventualno stigne do momenta bezgovtovrinskog plaćanja. Kako je kazao, u svijetu postoje dobre prakse i neke zemlje su nekoliko godina ispred nas jer je stepen prihvatanja novih tehnologija veći.
“Naš je zadatak je da ubijedimo klijente da koriste i vjeruju tehnologji. To je prvi korak. Potrebno je takođe dosta rada kada je u pitanju u regulacija. Dosta je izazova koji su pred nama. Recimo, U EU je moguće otvoriti račun u banci za pet minuta na telefonu. U Crnoj Gori je je potrebno potpisati brojna dokumenta ako to želite da uradite”, kazao je Leberle
Član Odbora direktora u CKB banci Dino Redžepagić mišljenja je da, kada je digitalizacija u pitanju, moramo sustići Evropu. Kako je kazao, dosta banaka radi na tome da podrže ono što žele da pruže klijentima. On se osvrnuo na iskustva iz regiona kada je saradnja sa partnerima i klijentima u pitanju.
“U Crnoj Gori smo deset godina na dva nivoa od toga da usvojimo digitalni potpis. Imamo inicijativu. U bankarskom sektoru legistrativa mora biti unaprijeđena jer kada pogledamo region vidimo gdje su oni a gdje smo mi, i veoma smo frustrirani zbog toga”, kazao je Redžepagić.
Petar Jovanović izvršni direktor AIK banke kazao je da digitalna transformacija nikada ne smije i ne može biti gotova.
“Nastaviće se naročito za banke koje su posvećenestalnom razvoju i rastu. Slažem se da je situacija prilično lošija u regionu. Ima mnogo razloga za to, jedan je regulativa. U Srbiji je regulativa malo narednija i to nije razlog da nas zaustavi. Pred nama je izazov da napustimo papirologiju i daa stvorimo digitalne procese”, zaključio je Jovanović.
Nakon iskuistava u bankama u kojima sam radio a koje su bile dio grupacija mogu samo da ponovim ono sa čim se slažu svi učesnici a to je da transformacija neće biti završena, kazao je Miloš Miketić, predsjednik Odbora direktora Lovćen banke.
“Od mmomenta kada je predstavljen iPhone sve se promijenilo. Korisničko iskustvo i banke su to morale takođe to da urade. Kada je u pitanju Lovćen banka moramo uhvatiti korak sa tržištem i to čemo uraditi vrlo brzo. Moramo naći načine da to uradimo efikasno”, kazao je Miketić.
Govoreći o trendovima, on je kazao da postoji dosta stvari koje je moguće implementriati u Crnoj Gori.
“Domaće kompanije več imaju proizvode koje prodaju u inostranstvu a koje je nemoguće koristiti u Crnoj Gori. Dakle, prvo treba tim kompanijama stvoriti uslove i dati podršku u tim stvarima. Treba omogućiti klijentima da sve mogu da odrade online a ne da ih moramo dovoditi u podrunice da potpisuju razna dokumenta. Moje predviđanje je da če fintech kompanije i banke sarađivati u budučnosti i ne vidim ih kao konkurente”, kazao je Miketić.