Plate u BiH: Od 665 KM za obućara, do 5000 za country menadžera

Plate u Bosni i Hercegovini u posljednjih godinu dana zabilježile su značajan rast. U prvoj polovini godine rast je iznosio devet odsto. Međutim, zaposlenima na pozicijama s najvišim platama, od septembra prošle godine mjesečne zarade su rasle od 12 do 28 odsto. I na drugoj strani ljestvice došlo je do određenih promjena kako u pozicijama tako i u iznosima, piše Bloomberg Adria.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna mjesečna neto isplaćena plata po zaposlenome u BiH za jun 2024. godine iznosila je 1.374 KM ( 1 EUR =1.95583 KM). Poredak najveće prosječne isplaćene plate je kao i prethodni mjesec, ali ipak sa malim padom kod prvorangiranog. Najveća je isplaćena u finansijskom sektoru, zatim informacijama i komunikacijama, energetici te u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom. S druge strane, jedino zaposleni u hotelijerstvu i ugostiteljstvu i dalje imaju prosječnu platu manju od 1.000 KM.

Prema podacima servisa Plata.ba, a u poređenju sa septembrom prošle godine, country manageri su zadržali prvo mjesto na listi najplaćenijih pozicija, pa im prosječna plata iznosi 4.974 KM i za 730 KM je veća u odnosu na prošlu godinu. Na drugom mjestu ovaj put su se našli generalni direktori s platom od 4.429 KM, te IT direktori s platom od 4.215 KM.

Ove godine su primjetne značajne promjene kada je riječ o IT industriji. Među top 20 ove godine na listi se ne nalaze IT manageri, IT testeri, ali su se zato na listi našli direktori ljudskih resursa i menadžeri fabrika. Advokati su se po platama s 18. popeli na 14. mjesto, finansijski menadžeri sa 20. na deveto mjesto. Marketing direktori su pali s osmog na 11. mjesto, a IT arhitekti s drugog na sedmo mjesto.

Kada je riječ o najmanje plaćenim pozicijama, ove godine najniža prosječna neto plata iznosi 665 KM i primaju je obućari, dok su prošle godine to bili krojači s prosječnom platom od 700 KM. Prosječna plata obućara prošle godine, prema podacima ovog servisa, iznosila je 774 KM. I na drugoj i trećoj poziciji po najnižim platama također se nalaze zaposleni u tekstilnoj industriji – krojač s platom od 701 KM i šivač s platom od 745 KM.

Ove godine na listi najmanje plaćenih nema masera, zlatara, recepcionera i njegovatelja životinja, ali su se na listi našli stolar, higijeničar, odjevni tehničari kao i razni niskokvalificirani i pomoćni radnici.

Plate od 200.000 KM

Prema podacima Poreske uprave FBiH, najveća plata u iznosu 395.685 KM isplaćena je u djelatnosti proizvodnje. Na osnovu podataka iz mjesečnog izvještaja o isplaćenim platama, ostvarenim koristima i drugim oporezivim prihodima zaposlenika od nesamostalne djelatnosti, plaćenim doprinosima i akontaciji poreza na dohodak, na drugom mjestu je zaposleni angažovan u djelatnosti trgovine na veliko s iznosom 258.195 KM.

Poreskoj upravi FBiH prijavljena je i isplata 251.565 KM službeniku u oblasti novčanog posredovanja, a 200.350 KM, odnosno po 142.763 KM zaradila su još dvojica trgovaca, zaposlenika u djelatnosti trgovine, odnosno trgovine na veliko.

Nesrazmjerne plate isplaćene su i u Republici Srpskoj. Prema podacima Poreske uprave RS, među deset najvećih prijavljenih pojedinačnih neto primanja po osnovu radnog odnosa u prvih pet mjeseci ove godine dominira djelatnost u trgovini na veliko duhanskim proizvodima te ostalo novčano poslovanje ili posredovanje. U ovoj oblasti isplaćena je plata u iznosu od 246.506 KM ili 175 prosječnih plata u RS-u.

Prema analitičkom timu Bloomberg Adrije, prosječna neto plata šesnaesti mjesec zaredom nastavlja realno rasti uslijed popuštanja inflatornih pritisaka, ali i manjka dostupnih radnika.

(Bloomberg Adria)

Slični Članci