Plantaže prodaju 27.244 kvadrata zemljišta u Tološima

Kompanija 13. Jul Plantaže odlučila se na neslavan korak – prodaju 27.244 kvadrata zemljišta u podgoričkom naselju Tološi. Odluka o prodaji zemljišta Plantaža, najvjerovatnije je uslovljena višegodišnjim problemima sa poslovanjem i dugovanjima državi po osnovu poreza, prenosi portal Standard.

Plantaže se već duži period nalaze na tzv. “Crnoj listi poreskih dužnika”. Državi za poreze duguju 375.000 eura, dok po osnovu poreza i doprinosa na zarade duguju nešto više od četiri miliona eura. Kako bi izbjegli blokadu preduzeća, potisali su reprogram sa Poreskom upravom.

Međutim, loše poslovanje kompanije, dodatno pogoršano sankcijama Rusije na uvoz naših vina, dovelo je do toga da je ovo državno preduzeće počelo sa prodajom sopstvene imovine.

Naime, Plantaže su danas objavile tender za prodaju šest parcela u podgoričkom naselju Tološi po početnoj cijeni od od 1.159.485 eura, odnosno 42,5 eura po metru kvadratnom.

Ovo je drugi put ove godine da Plantaže prodaju zemljište.

U februaru, ova državna kompanija za proizvodnju vina prodala je placeve ukupne površine 11.102 kvadrata u Donjim Kokotima građevinskoj kompaniji Čelebić za 327.507 eura.

Protiv odluke o prodaji ovog zemljišta u KO Donji Kokoti u Glavnom gradu bio je član borda Plantaža Radule Raonić, koji je jedan od direktora u Societe General Montenegro banci.

Plantaže su prošle godine ostvarile neto profit u iznosu od 2,2 miliona eura. Prihodi kompanije za godinu su porasli oko pet odsto i iznosili su 31 milion eura. Ipak, povećani su i rashodi sa 27,38 milona na 28,6 miliona ili oko 4,4 odsto.

Kako je ranije navedeno u analizi Fidelity consaltinga u periodu od 2007. do 2017. godine, “Plantaže” su revalorizovale (povećale vrijednost) zalihe za čak 38 miliona eura dok su istom periodu napravili 29,9 miliona eura profita.

“Ako bi revalorizaciju uklonili iz bilansa uspjeha, ovo bi značilo da su “Plantaže” iz redovnog poslovanja za 11 godina napravile gubitak od 8,1 milion eura. Prihod “Plantaža” u 2017. isti je kao prije 10 godina kada su zalihe bile pet puta manje i predstavnici borda su dužni da javnosti objasni ovaj paradoks”, navedeno je u analizi.

Izvor: Standard.co.me

Slični Članci