Pet najvećih svjetskih banaka: Kako se moćni divovi globalnih finansija nose sa krizama

Svijet bankarstva je izuzetno dinamičan i uzbudljiv, pun milijardi (čak i biliona) dolara koji svakodnevno “prelaze” preko računa najvećih svjetskih banaka. Ove banke su ključne za globalnu ekonomiju, s prisustvom u gotovo svakom kutku svijeta, ali iza njihovih ogromnih poslovnih uspjeha kriju se fascinantne priče, uključujući izazove, skandale i zanimljive anegdote.

1. Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

  • Ukupna aktiva: 5,53 biliona dolara
  • Sjedište: Peking, Kina
  • Filijale: Prisutna u preko 40 zemalja, uključujući SAD, Brazil, Njemačku i Australiju

ICBC je najveća banka na svijetu, osnovana 1984. godine, a njen brz uspon na vrh svjetske bankarske industrije zapanjio je mnoge. Državna kineska banka dominira u Aziji, ali ima i veliki uticaj na globalnim tržištima. Osnovana je s ciljem da podrži ekonomski rast Kine, ali je brzo prerasla u globalnu instituciju.

2. China Construction Bank (CCB)

  • Ukupna aktiva: 4,74 biliona dolara
  • Sjedište: Peking, Kina
  • Filijale: Prisutna u više od 30 zemalja, uključujući Hong Kong, London i New York

China Construction Bank, osnovana 1954. godine, prvo je služila kao podrška kineskoj građevinskoj industriji, a danas je gigant s imovinom većom od većine evropskih i američkih banaka zajedno.

CCB je ključna za kinesku državnu infrastrukturu, uključujući projekte poput gradnje mostova, autoputeva i željeznica. U prošlosti su se suočavali s optužbama za korupciju unutar banke, ali su uspješno sproveli internu reformu. Ove optužbe su malo poljuljale imidž, ali ne i globalni uticaj CCB-a.

3. JPMorgan Chase

  • Ukupna aktiva: 3,98 biliona dolara
  • Sjedište: New York, SAD
  • Filijale: Prisutna u preko 100 zemalja, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Brazil, Japan i Indiju

JPMorgan Chase je najveća banka u SAD-u i ključna figura na svjetskim finansijskim tržištima. Nastala je spajanjem više banaka, uključujući J.P. Morgan & Co. i Chase Manhattan Bank. Ova banka je prepoznata po svojoj globalnoj dominaciji u investicionom bankarstvu, ali i po brojnim kontroverzama.

Banku je osnovao legendarniji bankar John Pierpont Morgan, poznat po svojoj ulozi u stabilizaciji američkog bankarskog sistema tokom velikih kriza.

JPMorgan Chase je bila u središtu skandala u vezi s tzv. “London Whale” aferom 2012. godine, kada je trgovac iz londonske kancelarije napravio gubitke od preko 6 milijardi dolara. Unatoč ovome, banka je brzo sanirala štetu. Njihov trenutni izvršni direktor Jamie Dimon često je na listama najmoćnijih ljudi svijeta.

4. Bank of America (BoA)

  • Ukupna aktiva: 3,16 biliona dolara
  • Sjedište: Charlotte, Sjeverna Karolina, SAD
  • Filijale: Prisutna u više od 35 zemalja, uključujući Kanadu, Meksiko, Ujedinjeno Kraljevstvo i Kinu

Bank of America, osnovana 1904. godine, jedna je od najstarijih i najpoznatijih banaka na svijetu. Njeno ime je gotovo sinonim za američki finansijski sistem. Međutim, BoA je mnogo više od nacionalne banke – njeni klijenti uključuju milijardere, korporacije i vlade širom svijeta.

Banka je prvobitno osnovana pod imenom “Bank of Italy”, u San Francisku, kako bi pomagala talijanskim imigrantima. U jednom od najvećih bankarskih skandala nakon finansijske krize 2008. godine, Bank of America se suočila s kaznama od 16,6 milijardi dolara zbog prodaje rizičnih hipotekarnih vrijednosnih papira, što je doprinijelo velikom kolapsu tržišta nekretnina u SAD-u.

5. Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG)

  • Ukupna aktiva: 3,1 biliona dolara
  • Sjedište: Tokio, Japan
  • Filijale: Prisutna u preko 40 zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Hong Kong, Singapur i Veliku Britaniju

Mitsubishi UFJ Financial Group je najveća banka u Japanu i ključna finansijska institucija u Aziji. Kao dio Mitsubishi konglomerata, ima bogatu istoriju i tradiciju, a ujedno je jedan od najvećih svjetskih pružalaca bankarskih usluga.

Mitsubishi UFJ je nastala spajanjem nekoliko manjih japanskih banaka i sada posluje pod mitsubishi brendom, poznatim u automobilskom i industrijskom svijetu.  MUFG se suočila s kritikama zbog navodnog prikrivanja loših kredita tokom ekonomske krize 1990-ih.

Moćni bankarski divovi znaju i da “posrnu”

Iza biliona dolara imovine i filijala širom svijeta, ovi finansijski giganti suočavaju se s izazovima kao i svaki drugi sektor. Bilo da se radi o globalnim skandalima poput pranja novca ili problemima sa regulacijom tržišta, najveće svjetske banke su stalno pod budnim okom javnosti i vlasti. Ipak, njihova sposobnost da prebrode ove izazove i ostanu ključni stubovi svjetske ekonomije govori o njihovoj snazi i prilagodljivosti, jer osim što upravljaju nevjerovatnim bogatstvom, one takođe oblikuju budućnost globalne ekonomije.

Slični Članci