Donedavno svaki posjetilac interneta smatrao se domišljatim i upućenim ako je ignorisao čudne e-mail-ove iz dalekih zemalja. Nažalost, razlika između prevare i legitimnog online biznisa ovih je dana postala prilično zamućena.
Od prevara zamaskiranih u lažne web stranice do malwarea skrivenog u Wi-Fi hotspotovima, postoji nekoliko internet muljaža na koje ponekad nasjednu i najpametniji internauti.
Lažni email s društvene mreže
Ova tipična metoda phishinga dolazi u obliku lažnog maila koji izgleda kao da je došao od prave društvene mreže. Oni vas mogu obavijestiti da imate nove važne podsjetnike ili da vas upozore da je neko pokušao da pristupi računu na koji se morate prijaviti kako biste potvrdili svoj identitet. Kliknete li na link u mailu otići ćete na lažnu web stranicu. Ako se na nju ulogujete, prevaranti će moći da uđu na pravi račun i ukradu vam identitet. Nakon toga vrlo vjerovatno slijedi gomila sumnjivih poruka prijateljima i rodbini, kao i vrlo vjerovatno pokušaji ujcenjivanja.
Kako to izbjeći?
Ako postoje podsjetnici koje morate pogledati, ne provjeravajte ih kroz emailove, već idite direktno na društvenu mrežu koristeći vaš preglednik ili mobilnu aplikaciju. Ne ulazite na linkove koje dobijate putem mail-a. Takođe, aktivirajte dvostruku provjeru svih vaših računa u slučaju da neko pokuša da se uloguje na njih sa nepoznatog računara.
Neočekivani prilog e-mailu
Ova prevara radi na taj način da počinioci vašem kolegi ukradu račun na društvenoj mreži ili e-mail te nakon toga šalju lažne mailove svim kontaktima. Ti mailovi nerijetko imaju dodatak ili link na lažnu stranicu za dijeljenje podataka gdje od vas traže da download-ujete datoteku. Ako to učinite, na računar ćete dobiti desktruktivni malware koji će zaključati sve vaše datoteke i tražiti otkupninu.
Kako to izbjeći?
Ako dobijete neočekivani dodatak u mailu ili link na stranicu za dijeljenje podataka, ne otvarajte je. Umjesto toga javite se kontaktu putem drugog kanala komunikacije i javite mu šta ste od njega primili. U slučaju da je račun ukraden, pitajte ga o kakvoj se datoteci radi i je li je on poslao.
Neočekivani zahtjev za prijateljstvo
Ovom metodom prevarant duplira račun vašeg prijatelja, pa nakon toga odlučuje da vas doda. Nakon što potvrdite, prevaranti mogu pristupiti ličnim informacijama i koristiti ih kako bi pristupio vašem bankovnom računu. Ovo postiže tako da sazna imena vaše rodbine, kao i vaš rođendan kako bi ih koristio da bi odgovorio na tajna pitanja ili čak otkrio vaše lozinke. Nakon toga čak mogu slati linkove na prevarantske stranice koje od vas traže novac.
Kako to izbjeći?
Jednostavno: ne prihvatajte pozive za prijateljstvo koji dolaze od stranaca. Ako neko s kime ste već prijatelji u pravome životu pošalje zahtjev za prijateljstvo, javite im se i pitajte ih imaju li drugi nalog. Takođe, šta god radili, ne dijelite privatne informacije koje bi se mogle iskoristiti za logovanje na bankovni račun.
Besplatni Wi-Fi hotspot
Ova prevara radi na naoko jednostavan način. Kriminalac pomoću laptopa uspostavi besplatni Wi-Fi hotspot. Nakon što se spojite, osoba ima pristup vašem računaru i može ga pretražiti za gomilu ličnih i financijskih podataka.
Kako to izbjeći?
U podešavanjima za vaš računar i telefon isključite automatsko spajanje na otvorene Wi-Fi mreže, pa uključite opciju ‘Ask to join new Networks’. Wi-Fi držite ugašenim osim ako ga zapravo koristite. Ako želite da se priključite na Wi-Fi u kafiću, pitajte zaposlenog za ime mreže prije nego što se spojite. Ako ste na aerodromu, pretražite web prije dolaska kako biste znali ime bežične mreže. Takođe, nipošto ali nipošto ne pokušavajte da sprovodite bilo kakve financijske transakcije na ovim mrežama. Ako putujete često, investirajte novac i nabavite vlastiti lozinkom zaštićeni hotspot koji možete nositi sa sobom.
Pop-up scareware
Svi smo se susreli s ovim: surfujemo netom i odjednom posred ekrana iskoči upozorenje da nam je računar pun virusa. Kako bismo ih uklonili, potrebno je prvo pokrenuti lažni program koji bi ih počistio. Problem je u tome što sam program funkcioniše kao zamka za izvlačenje broja kreditne kartice. Kako bi pobrisao viruse, app od vas traži malu nadoknadu, no ni to nije njegovo najjače oružje. On, naime, u sebi sadrži opasni malware kojim kriminalac može pokrasti vaše informacije i preuzeti vam komjuter.
Kako to izbjeći?
Jednostavno: ne ulazite na linkove koje nude pop-up reklame. Radije instalirajte višestruko nagrađivani antivirus koji svi preporučuju i pokrećite ga često. Takođe predlažemo da instalirate blokere pop-upova na svim pretraživačima. Za svaki slučaj, važne podatke imajte spremljene na spoljašnjem disku.