Pejović za Bankar: Planovi premašeni i povećan obim prometa; viši PDV-a može otežati planiranje budžeta i investicije

  • Hoteli Budvanske rivijere ove godine bilježe realizaciju od preko 420 hiljada noćenja, i ostvareni su značajni pomaci, 13% više noćenja u odnosu na plan,a  broj noćenja je porastao za 6% u odnosu na prošlogodišnju turističku sezonu. U konačnom, očekuje se 460 hiljada noćenja, 6 odsto više od prošle godine i 13 odsto više od plana – kazao je u intervjuu za Bankar Mijomir Pejović, predsjednik Odbora direktora HG Budvanska rivijera.
  • Ocijenio je da najavljeno povećanje PDV-a sa 7 na 15 odsto u turističkoj branši, uz potencijalni rast inflacije, može otežati planiranje budžeta i investiranje u unaprjeđenje naših objekata i usluga. Kazao je i da su fizički obim prometa na nivou je rezultata koji su bolji u odnosu na prethodnu godinu,  na devetomjesečnom presjeku za 4%.
  • Govoreći o protekloj godni, Pejović je kazao kako je ova sezona bila karakteristična i po tome da smo po prvi put u njihovim hotelima zaposlili radnike iz Indije usljed nedostatka domaće radne snage, uz napomenu da je ulaganje u ljudske resurse i infrastrukturu ključno za dalji razvoj turističke industrije u našem regionu.
  • Najavio je da im za narednu godinu slijedi renoviranje smještajnog dijela hotela Mogren i adaptacija dijela Turističkog naselja Slovenska plaža, a sve sa ciljem podizanja kotegorije naših hotelskih objekata i usaglašavanja ponude sa potrebama savremene turističke tražnje.

Kako ocjenjujete ovogodišnju ljetnju turističku sezonu u odnosu na prethodne godine? Da li ste zadovoljni postignutim rezultatima, i možete li nam reći neke ključne pokazatelje?  

Ove godine ljetnja turistička sezona bila je izuzetno izazovna i zahtjevna, ali mi u Hotelskoj grupi Budvanska rivijera možemo biti  zadovoljni postignutim rezultatima u proteklom periodu. U poređenju sa prethodnim godinama, ostvarili smo značajne pomake. Naime, ostvareno je 13% više noćenja u odnosu na plan, dok je broj noćenja porastao za 6% u odnosu na prošlogodišnju turističku sezonu. Ovi rezultati govore o snažnom interesovanju za Budvu kao destinaciju, ali i o našem trudu da pružimo kvalitetnu uslugu gostima u našim hotelima.

Turistička privreda naše destinacije posljednjih nekoliko godina je u fazi oporavka od posljedica globalne krize i shodno analizama i projekcijama krovnih svjetskih i evropskih institucija koje prate turistička kretanja, sezona 2024. bi trebalo da  predstavlja godinu od koje se, prema procjenama očekivalo da rezultatima označi povratak u redovne turistička tokove. Pokazatelji fizičkog obima prometa u tekućoj turističkoj godini na nivou je rezultata koji su bolji u odnosu na prethodnu godinu, i to na devetomjesečnom presjeku za 4%. Ako posmatramo realizaciju prometa po mjesecima, zadovoljni smo činjenicom da smo u gotovo svim mjesecima rada hotela imali povećanje prometa (u ovom dijelu izuzimamo mjesece glavne turistička sezone, koji su uvijek na nivou gotovo stopostotne popunjenosti hotela).

Za ovu godinu bilježimo realizaciju od preko 420 hiljada noćenja, uz osvrt na činjenicu da su hoteli još uvijek otvoreni i da, osim individualnih dolazaka, naši hoteli biće domaćini dvije veće sportske manijefestacije (u Budvi- hotel Aleksandar i u Petrovcu u hotelu Palas), što znači da će hoteli raditi i  tokom novembra.

Upravo iz prethodno navedenog razloga, naša projekcija je da ćemo u ovom produženom postsezonskom radu hotela imati povećanje turističkog prometa i pokazatelje koji će u konačnom imati procentualno uvećanje u odnosu na prošlu godinu (6%, sa preko 460 hiljada noćenja) i u odnosu  na plan (13%).

Ovim pokazateljima se potvrđuje snaga receptivne tržišne pozicije naše Kompanije – prepoznatljivost i konkurentnost turističkog proizvoda, kvalitet ponude, funkcionisanje hotela prema međunarodnim normama poslovanja, generisanje najvećeg dijela turističkog prometa na lokalnom nivou.

 Koji su bili najveći izazovi sa kojima ste se suočili tokom sezone, i kako ste ih prevazišli?

Naša industrija se suočila s brojnim izazovima tokom sezone među kojima su najistaknutiji nedostatak radne snage i problemi u infrastrukturi i saobraćaju. Ove prepreke su dodatno otežale operativne aspekte, a ponekad su uticale i na cjelokupno iskustvo gostiju koji borave u našim hotelima.

Uprkos tome, pokazali smo izvanrednu posvećenost i profesionalnost, što nam je omogućilo da prevaziđemo izazove i postignemo željene rezultate. U cilju održavanja  kvaliteta usluge i zadovoljenja potreba gostiju, zaposlili smo veliki broj mladih ljudi koji pohađaju srednje stručne škole i fakultete. Ovaj vid saradnje nam omogućava da mladima pružimo šansu da steknu praktično iskustvo, usavrše svoje vještine i pripreme se za budućnost u hotelijerstvu i turizmu.

Takođe, ova je sezona bila karakteristična i po tome da smo po prvi put u našim hotelima zaposlili radnike iz Indije usljed nedostatka domaće radne snage. Ovaj korak  nam je omogućio nesmetano funkcionisanje tokom sezone dok je kulturna raznolikost obogatila iskustvo kako za naše goste, tako i za postojeći tim.

Smatramo da je ulaganje u ljudske resurse i infrastrukturu ključno za dalji razvoj turističke industrije u našem regionu. Uvjereni smo da uz pravilnu podršku i planiranje, možemo nastaviti s trendom rasta i dodatno unaprijediti kvalitet usluga koje pružamo našim gostima.

Najviše turista došlo iz Srbije

Koliko su uticale ekonomske i globalne prilike na interesovanje i dolazak stranih turista?

Socio – ekonomske prilike užeg i šireg okruženja takođe su jedan od činilaca koji direktno utiču na razvoj turističke sezone, što je svakako bio slučaj i ove godine.

Nasuprot očekivanjima, ovogodišnja turistička sezona donijela je rast dolazaka sa brojnih međunarodnih tržišta. Zahvaljujući kontinuiranom unapređenju ponude, raznovrsnim sadržajima i reputaciji Budvanske rivijere, uspjeli smo da zadržimo interesovanje gostiju iz različitih dijelova svijeta, čak i u vremenu globalnih nestabilnosti.

Na skali turističkih tržišta i ove godine je evidentan veliki broj emitivnih zona sa kojih su dolazili gosti, bilo u svojoj režiji ili u okviru aranžmana turističkih agencija sa kojima imamo ugovorenu saradnju.

Osim tržišta Srbije, sa kojeg smo u ovoj godini imali najveći broj dolazaka I evidentiranih preko 100 hiljada noćenja  (zaključno sa 30.09.), evidentni su dolasci sa tržista Francuske (povećanje 48%); Ukrajine (povećanje za 12%); Turske (povećanje više od 2 puta u odnosu na pokazatelje iz 2023.);  tržišta Kine, Azerbejdžana, Finske, Rumunije (ovi podaci se odnose na uvećanja od preko 200%)….

Pomenućemo tržiste Njemačke i procenat povećanja gotovo 23%; tržište Engleske sa procentom povećanja 75%;  tržište Poljske i procenat povećanja 18%.

Povećanje PDV-a direktno će uticati na povećanje cijena usluga

Kako komentarišete najavljene izmjene u poreskom zakonodavstvu i promjenu PDV-a za turizam sa 7 na 15 odsto? Imate li procjene kako će to uticati na vaše hotelsko preduzeće?

Najavljene izmjene u poreskom zakonodavstvu, posebno povećanje  PDV-a za turizam sa 7% na 15%, svakako će imati značajan uticaj na naše poslovanje. Ova promjena direktno utiče na povećanje cijena usluga, što predstavlja ozbiljan problem za sve hotelijere.

U narednoj godini, moramo biti spremni na to da će troškovi rasti, što će se reflektovati na cijenu koju ćemo ponuditi našim gostima. Ova situacija može stvoriti dodatni pritisak na potražnju, jer će veće cijene potencijalno odvratiti dio turista, naročito u konkurentnim uslovima tržišta. Hotelska industrija se već suočava s izazovima, a dodatni troškovi mogu otežati našu sposobnost da se takmičimo sa drugim destinacijama koje nude slične usluge po povoljnijim cijenama.

Osim toga, ovakvo povećanje poreza, uz potencijalni rast inflacije, može otežati planiranje budžeta i investiranje u unaprjeđenje naših objekata i usluga.

Promjena PDV-a je korak koji ćemo pratiti i analizirati, a naš fokus će biti na očuvanju kvaliteta usluga i zadovoljstvu naših gostiju, uprkos dodatnim izazovima koji nas očekuju. Nastavićemo da radimo na strategijama koje će nam pomoći da se prilagodimo ovim novim uslovima i održimo konkurentnost na tržištu.

Vjerujemo da je važno da se država i turistička zajednica dodatno angažuju na pružanju podrške hotelijerima kako bismo zajedno prevazišli ove izazove. Potrebna su   rješenja koja će omogućiti održivost turističkog sektora i osigurati da naša destinacija ostane jednako atraktivna za domaće i strane turiste.

Kako ocjenjujete avio povezanost Crne Gore sa emitivnim tržištima?

Kao strateški partner Nacionalne turističke organizacije Crne Gore, možemo ocijeniti da međusobna podrška i saradnja svih relevantnih subjekata i institucija  imaju ključnu ulogu u postizanju ciljeva proširenja prisustva Crne Gore na sve većem broju emitivnih tržišta. Kroz zajedničke napore, iz sezone u sezonu, otvaraju se vrata ne samo tradicionalnih tržišta u Evropi, već se postiže i uspjeh u privlačenju turista iz novih i sve raznovrsnijih dalekih tržišta.

U partnerstvu sa avio-kompanijama, NTO CG i njeni strateški partneri rade na kreiranju direktnih veza prema novim destinacijama. Ovo uključuje dogovore sa low-cost prevoznicima za evropska tržišta, ali i sa premium avio-kompanijama koje omogućavaju pristup udaljenijim tržištima.

Osim otvaranja novih avio-linija, mišljenja sam da treba raditi na unapređenju aerodromske infrastrukture i ukupnog turističkog doživljaja u Crnoj Gori a sve u interesu unapređenja rezultata cjelokupne turističke privrede.

Koja su vaša očekivanja i planovi za narednu sezonu, i da li već radite na novim projektima ili ponudama?

Ovo je svakako period kada su u toku pripreme za sljedeću turističku godinu, za koju će naša Hotelska grupa zasigurno imati izmjene u konceptu i kvalitetu ponude. Predstoji nam renoviranje smještajnog dijela hotela Mogren  i adaptacija dijela Turističkog naselja Slovenska plaža, a sve sa ciljem podizanja kotegorije naših hotelskih objekata i usaglašavanja ponude sa potrebama savremene turističke tražnje.

Sa druge strane, nastojaćemo da kroz forme ugovorene saradnje sa touroperatorima Evrope i turističkim agencijama sa kojima tradicionalno sarađujemo unaprijedimo saradnju i povećamo turistički obim prometa sa postojećih i novih emitivnih zona. U ovom dijelu još jednom se treba osvrnuti na neophodnost postavke novih avio linija i uspostavljanje konekcija sa novim emitivnim tržištima.

(Bankar.me)

Slični Članci