Paralelno tržište izbacuje dolar kao osnovnu valutu?

Mnoge zemlje razmišljaju o prestanku finansijskih obračuna u dolarima, a razlozi su različiti – od sankcija do problema sa kursom nekih valuta.

U situaciji kada SAD prijete sankcijama Rusija i Kina razmatraju mogućnost uvođenja vlastitog sistema plaćanja. One mogu dobiti podršku Indije i drugih zemalja članica BRIKS-a.

Evropa je zabrinuta – da li će dolar ostati jedina valuta za obračun?

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Francuski ekonomista i direktor Više škole socioloških nauka Žak Sapir smatra da to jeste evropski problem, jer je kurs evra u odnosu na dolar precijenjen.

Postoji još globalniji problem – to je uloga dolara kao jedine rezervne valute i instrumenta za plaćanje u nizu međunarodnih obračuna.

I upravo u toj oblasti treba očekivati radikalne promjene narednih godina – smatraju ekonomisti.

Oko 60 odsto cjelokupne međunarodne rezervne valute postoji u dolarskom ekvivalentu. U privatnim rezervama udio dolara još je veći.

Dolar se istorijski koristi kao jedinica obračuna i konvertibilna valuta u mnogim oblastima.

Tako su cijene na tržištu nafte i gasa vezane za dolar. To omogućava svim učesnicima biznisa, u bilo kom momentu, da odmah vide stanje na tržištu.

Svijet je ujedinjen oko dolara. Ali to jedinstvo nije apsolutno, jer su mnoge zemlje ukazale na nedostatke toga.

Do promjene može doći u slučaju da nekoliko velikih zemalja donese političku odluku o formiranju paralelnog tržišta. Na tom tržištu može biti usvojena druga valuta.

To, smatraju neki ekonomski analitičari, prije svega mogu uraditi zemlje proizvođači sirovina.

Slični Članci