Prevaranti podnose lažne zahtjeve za naknadu za nezaposlenost u ime stvarnih ljudi koji nisu izgubili posao i to je trenutno najrasprostranjeniji oblik prevare, prenosi Aksios.
Ljudima kradu naknadu za nezaposlene, stimulativne isplate od države, bombarduju ih lažnim ponudama za lijek, posao od kuće, a često i porukama koje traže lične finansijske podatke.
Dezinformacije o COVID-19 navele su mnoge ljude da pokušaju da kupe stvari na veb stranicama za koje se ispostavilo da su lažne.
“Prevara je veliki biznis i funkcioniše kao i svaka druga korporacija”, kaže Vil LaSala, koji se bavi prodajom softvera za zaštitu od prevara.
Starije osobe su čestvo žrtve, ali bilo je i milenijalaca među njima, kao i studenata koji strijepe zbog svoje akademske budućnosti i statusa školovanja.
“Pretvaraće se da su iz administracije škole i reći će vam da kliknete na neki link kako bi provjerili vaše lične podatke, a zatim će vas prebaciti na lažnu veb stranicu gdje će prikupiti te podatke koje će kasnije zloupotrijebiti“, kaže Pejdž Henson, šefica obrazovanja za kibernetičku bezbjednost u NortonLifeLock-u.
Čak i ako samo mali procenat ovih prevara uspije, „isplata je značajna“, kaže Krejn Hasold, koji radi u kompaniji za bezbjednost e-pošte.
Kriminalci postaju sve kreativniji u smišljanju prevara, a čini se da je svako meta.