“Panama papiri”: Završeno suđenje, oslobođeno 28 okrivljenih

Panamski sudovi završili su nedavno postupak u slučaju “Panama papiri” a sudija Baloisa Markinez oslobodila je svih 28 ljudi koji su se suočili sa optužbama zbog njihove navodne uloge u osnivanju lažnih kompanija koje su korišćene u skandalima sa mitom.

Optužnica je uključivala Jirgena Mosaka, jednog od osnivača sada zatvorene advokatske firme “Mosak Fonseka” koja je bila istaknuta u istrazi Panamskih papira. Drugi osnivač, Ramon Fonseka, umro je prije nego što je suđenje završeno, što je rezultiralo odbacivanjem tužbe protiv njega.

Suđenje koje je trajalo 85 sati održano je uglavnom u aprilu, skoro tačno osam godina nakon što je istraga u vezi Panamskih papira prvi put objavljena, a uključivalo je tri tužioca i 18 advokata odbrane. Sudija je saslušao 27 svjedoka i vidio izvođenje više od 50 dokaza, prenijela je La Prensa.

Tužilaštvo je tražilo maksimalnu kaznu za Jirgena Mosaka, sada pokojnog Ramona Fonseku Mora, Dika Brauera, Aksela Gaustera i Hansa Joačina Kolsdorfa, kao počinioce krivičnog djela pranja novca, prenijela je La Prensa.

Petnaest drugih optuženo je kao primarni saučesnici, a pet kao sporedni saučesnici. Tužilaštvo je zatražilo oslobađajuću presudu za još trojicu: Rejnu Čong, Icel Fuentes i Zagarija Lundgrena.

Podsjetimo, suđenje grupi od dvadeset sedam osoba zbog pranja novca povezanog sa skandalom utaje poreza “Panamski dokumenti” (Panama Papers), koji je otkrio koliko svjetskih bogataša skriva svoju imovinu u ofšor kompanijama, počelo je 8. aprila ove godine.

Skandal je 2016. potresao mnoge vlade, razotkrio ličnosti visokog profila, doveo do niza istraga širom svijeta i naštetio ugledu Paname kao ofšor finansijskog središta, pisala je Hina.

Više od 11 miliona datoteka iz njihove kompanije “Mosak Fonseka” inkriminisalo je uticajne osobe uključujući milijardere, političare i sportske zvijezde.

Islandski premijer Sigmundur Dejvid Gunlaugson je bio prisiljen da podnese ostavku nakon što je otkriveno da njegova familija ima ofšor bankovne račune.

Tadašnji pakistanski premijer Navaz Šarif dobio je doživotnu zabranu obavljanja javne funkcije nakon što su ga dokumenti inkriminisali.

Neke od drugih osoba koji su se spominjali su bivši britanski premijer Dejvid Kameron, fudbalska zvijezda Lionel Mesi, tadašnji argentinski predsjednik Maurisio Makri i španski filmski reditelj Pedro Almodovar.

Dokumenti su bili poslati njemačkom listu “Sueddeutsche Zeitung”, koji ih je potom podijelio s Međunarodnim konzorcijumom istraživačkih novinara (ICIJ).

U “Panamskim dokumentima” objavljena i lica iz Crne Gore

Afera “Panamski dokumenti” je dobila zamah 2016. objavljivanjem imena lica, između ostalih, i iz Crne Gore i ofšor firmi koje su sa njima povezane.

Na listi do koje je došao Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), nalaze se imena 28 pojedinaca koji su kao odgovorna lica povezana sa 14 ofšor kompanija iz arhive panamske advokatske kancelarije Mosak Fonseka.

Na spisku je te 2016. bio i advokat Mark Harison koji je u Crnoj Gori, kao pravni savjetnik, bio učesnik brojnih privatizacija i jedno vrijeme savjetnik Mila Đukanovića.

(RTCG)

Slični Članci