Nakon mjesec dana neprestanog rasta, prošle su sedmice na Wall Streetu cijene akcija pale s rekordnih nivoa, pa je glavno pitanje među ulagačima je li to početak preokreta na tržištu ili samo kratki zastoj pred dalji uspon.
Dow Jones indeks oslabio je prošle sedmice 0,3 odsto, na 15.303 boda, dok je S&P 500 skliznuo 1,1 odsto, na 1.649 bodova, a za toliko je pao i Nasdaq indeks, zaronivši na 3.459 bodova.
Pad cijena akcija posljedica je strahovanja ulagača da će Fed uskoro početi smanjivati programe kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, kojima mjesečno na finansijska tržišta ubrizgava 85 milijardi dolara svježeg, jeftinog novca.
Ti su programi najznačajniji pokretači rasta cijena akcija već dugo vremena, pa bi, plaše se ulagači, njihovim smanjivanjem tržište izgubilo glavnu podršku.
„Dosad smo se već trebali pripremiti za povlačenje Feda s finansijskih tržišta. No, mislim da ulagači to koriste samo kao izgovor za uobičajeno povlačenje s tržišta u maju, a mjesec je, eto, pri kraju“, kaže Bryant Evans, savjetnik u fondu Cozad Asset Management.
Trajanje i intenzitet uspona cijena akcija iznenadili su čak i veterane tržišta. Premda je prošle sedmice pao više od 1 odsto, S&P 500 indeks i dalje je na dobitku od početka godine golemih 15,7 odsto, dostigavši najviše nivoe u istoriji, a veće korekcije cijena nije bilo još od novembra prošle godine.
Zbog toga su ulagači nesigurni. Povećana nestabilnost tržišta očekuje se i stoga što je ove sedmice skraćen za jedan radni dan, jer se u ponedjeljak na Wall Streetu zbog praznika ne radi.
U fokusu ulagača biće novi makroekonomski podaci. Očekuju se preliminarni podaci o bruto domaćem proizvodu SAD-a u prvom tromjesečju, povjerenju potrošača, ličnim dohocima i potrošnji Amerikanaca…prenosi Capital.ba.