Cijene nafte su 2022. dostigle vrhunac na više od 100 dolara po barelu, dostigavši osmogodišnji maksimum, nakon godinu dana previranja na energetskim tržištima nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Naftne kompanije su udvostručile profite, a ekonomije najvećih proizvođača nafte u svijetu dobile su veliki podsticaj.
Ali koje su zemlje odgovorne za najveći dio svjetsog snabdijevanja naftom?Pogledajte u narednoj grafici:
SAD su najveći svjetski proizvođač nafte od 2018. i nastavile su svoju dominaciju u 2022. proizvodeći blizu 18 miliona barela dnevno (B/D) . To je činilo skoro jednu petinu svjetske ponude nafte.
Gotovo tri četvrtine proizvodnje nafte u zemlji je skoncentrisano oko pet država: Teksasa, Novog Meksika, Sjeverne Dakote, Aljaske i Kolorada.
U nastavku prvih 11 zemalja – najvećih proizvođača nafte:
Iza Amerike u proizvodnji nafte, Saudijska Arabija (na 2. mjestu) je proizvela 12 miliona B/D, što čini oko 13% globalne ponude.
Rusija je na trećem mjestu sa 11 miliona B/D u 2022. Zajedno, ova tri najveća proizvođača nafte, zajedno sa Kanadom (4.) i Irakom (5.), čine više od polovine cjelokupne svjetske ponude nafte.
U međuvremenu, 10 najvećih proizvođača nafte, uključujući one rangirane od 6. do 10. – Kinu, UAE, Iran, Brazil i Kuvajt – odgovorni su za više od 70% svjetske proizvodnje nafte.
Značajno je da je svih 10 najvećih naftnih giganata povećalo svoju proizvodnju između 2021.-2022., i kao rezultat toga, globalna proizvodnja je porasla za 4,2% u odnosu na prethodnu godinu.
Po regionima – 2022. godina
Bliski istok čini jednu trećinu globalne proizvodnje nafte, a Sjeverna Amerika čini skoro drugu trećinu proizvodnje. Zajednica nezavisnih država—organizacija zemalja post-sovjetskog saveza—je drugi veliki regionalni proizvođač nafte, sa 15% udjela u svjetskoj proizvodnji.
Cijeli članak pročitajte na Visualcapitalist.com