U narednoj infografici koji je objavio Visualcapitalist.com, detaljno su opisane četiri najveće korporativne kazne izrečene u 2024. Ovdje su uključene kompanije iz različitih industrija, od banaka do proizvođača motora.
2024. je bila izuzetna godina kada su u pitanju vladine akcije protiv preduzeća, posebno u SAD-u
TD Bank
Prva na lsiti je TD banka, koja je dobila rekordnu kaznu od 3 milijarde dolara zbog kršenja Zakona o bankarskoj tajni i pranja novca. Dio ove kazne uključuje 1,3 milijarde dolara za Mrežu za borbu protiv finansijskog kriminala Ministarstva finansija SAD.
TD banka je priznala da je dozvolila trima odvojenim mrežama za pranje novca da prenesu preko 670 miliona dolara u periodu od šest godina. Pored novčanih kazni, banka će biti podvrgnuta tri godine nadzora i pet godina probnog rada.
Cummins
Sljedeću kaznu od više milijardi dolara dobio je Cummins , američki proizvođač dizel motora. Slično Folksvagenovom skandalu Dieselgate , Cummins je proglašen krivim za instaliranje uređaja koji su prevarili sisteme za kontrolu emisije.
Cummins je kažnjen sa 1,675 milijardi dolara, što je najveća građanska kazna u istoriji američkog Zakona o čistom vazduhu. Također mora financirati program opoziva po procijenjenoj cijeni od 330 miliona dolara.
Apple
Na trećem mjestu je Apple , koji je u EU kažnjen sa skoro 2 milijarde dolara zbog nekonkurentne prakse. Proizvođač iPhonea proglašen je krivim za ograničavanje programerima aplikacija da informišu korisnike o jeftinijim alternativama za svoju Apple Music platformu za streaming.
Ova kazna je rezultat žalbe koju je podnio Spotify, u kojoj je navedeno da su konkurenti morali platiti naknadu od 30% na kupovinu obavljenu putem Appleovog sistema plaćanja unutar aplikacija (ova naknada se nije odnosila na Appleov vlastiti muzički servis).
Tokom istrage utvrđeno je da evropski potrošači nisu imali “slobodan izbor gdje, kako i po kojim cijenama da kupuju pretplatu za streaming muzike”.