Sastavljena je lista najbogatijih Evropljana. Relevantna lista, koju je sastavio Business Insider, izuzetno je zanimljiva jer je rađena uz pomoć Forbesovih podataka, ali na način da se u većini slučajeva države ne ponavljaju.
Ekipa je raznovrsna. Dok su neki naslijedili bogatstvo od djedova, drugi su pripadnici kraljevskih loza i njihovo se bogatstvo širilo i stvaralo vjekovima.
10. Danska – Kjeld Kirk Kristiansen (8.5 milijardi eura)
Danac Kjeld Kirk Kristiansen duguje svoje bogatstvo jednoj od najpoznatijih igračaka na svijetu – Lego kockama. On je unuk Olea Kirka Christiansena, koji je osnovao tu kompaniju.
9. Cipar – John Fredriksen (9.2 milijarde eura)
Taj 70-godišnjak bio bi na listi najbogatijih Norvežana i s prvog mjesta skinuo bi Odda Reitana (na sedmom je mjestu liste), no on se odrekao norveškog državljanstva. Danas živi na Kipru, a mnogo vremena provodi u Londonu. Taj bogataš svoje je carstvo izgradio na nafti i navodno posjeduje najveću flotu tankera za prevoz sirove nafte.
8. Austrija – Dietrich Mateschitz (9.5 milijardi eura)
Suosnivač Red Bulla je najbogatiji čovjek Austrije i dalje drži skoro polovinu dionica kompanije. Ako se mučite s fakultetom ohrabriće vas podatak da je Mateschitzu trebalo 10 godina da ga završi. Taj 69-godišnjak hrvatskog porijekla godišnje proda četiri milijarde limenki Red Bulla, a sa zarađenim novcem finansira i istoimenu ekipu Formule 1.
7. Holandija – Charlene de Carvalho-Heineken (10.2 milijarde eura)
Charlene de Carvalho-Heineken je vlasnica trećeg po veličini svjetskog proizvođača piva Heineken International. Njen djed Gerard Adriaan Heineken osnovao je kompaniju krajem 19. vijeka, a na njenom čelu danas sjedi ta milijarderka.
6. Velika Britanija – Gerald Cavendish Grosvenor (11.08 milijardi eura)
Vojvoda od Westminstera – imenom Gerald Cavendish Grosvenor, britanski je aristokrata. Bogatstvo i nekretnine koje posjeduje nije sam zaradio nego su nasljedstvo njegove kraljevske porodice.
5. Italija – Giovanni Ferrero (20.6 milijardi eura)
Italijanski nasljednik i preduzetnik preuzeo je vodstvo kompanije slatkiša Ferrero Spa, nakon smrti njegova brata Pietra Ferrera u 2011. godini. Njegov otac Michele Ferrero tvorac je Nutelle, Ferrero Rocher pralina, Kinder jaja i Tic Tac bombona. Zahvaljujući poslovnom talentu provincijalnu fabriku čokolade pretvorio je u poslovno carstvo.
4. Švedska – Stefan Persson (20.8 milijardi eura)
Najveći je dioničar H&M-a, jednog od najpopularnijih evropskih modnih lanaca. Kompaniju je osnovao njegov otac Erling Persson, a Stefanov sin Karl-Johan Persson je trenuno CEO kompanije.
3. Njemačka – Georg Schaeffler (23.6 milijardi eura)
Georg Schaeffler posjeduje 80 posto Schaeffler Gruppe — kompanije koja seže u davnu 1883. godinu kada je Friedrich Fischer razvio prvu glodalicu za proizvodnju kugličnih ležajeva. Taj trenutak i godina u istoriji firme spominju se s razlogom jer upravo Schaeffler Grupa okuplja brendove koji je danas čine vodećom kad je riječ o rješenjima s kugličnim i kliznim ležajevima, linearnoj pogonskoj tehnologiji i tehnologiji direktnog pogona. Njegova majka Maria-Elisabeth Schaeffler posjeduje 20 posto kompanije.
2. Francuska – Liliane Bettencourt (35.3 milijarde eura)
Ona je jedna od rijetkih žena koja se nalaze na vrhu lista najbogatijh žena a osim što tu titulu nosi u Velikoj Britaniji, ona je i jedna od najbogatijih žena Evrope. Sve to može zahvaliti ocu koji je pokrenuo svima poznatu i slavnu kozmetičku kompaniju L’Oréal.
1. Španija – Amancio Ortega (35.6 milijardi eura)
Ortega ne samo da ovu titulu nosi u Španiji , nego je na samom vrhu liste evropskih najbogatijih milijardera. Svoje nevjerovatno bogatstvo nije naslijedio nego ga je sam stvorio. Amancio Ortega odrastao je kao sin željezničkog radnika, a sada je jedan od najbogatiji ljudi zahvaljujući svjetskom lancu prodavnicas odjećom. On je suosnivač Zare koja se 1975. godine bavila samo donjim rubljem i ogrtačima koje su on i njegova bivša supruga Rosalia Mera kreirali u njihovom dnevnom boravku.