Svako pravi greške na poslu. Neke od njih su sitne i na njih se zaboravi već sljedećeg dana, dok se neke mogu pretvoriti u duboko žaljenje za karijerom.
Prema nedavnom istraživanju kompanije Resume Now, kojim je bilo obuhvaćeno 1.000 radnika iz Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije, Francuske i Njemačke, većina ili 66 posto radnika je izjavila da žali za nečim u karijeri. Najučestalije su požalili za to što:
- Nisu tražili povećanje plate (60 posto);
- Nisu dali prioritet ravnoteži između posla i privatnog života (59 posto);
- Predugo su se zadržali na jednom poslu (58 posto);
- Nisu pregovarali o plati prilikom traženja novog posla (58 posto).
Spomenutim istraživanjem je konstatovano da žal uglavnom proizilazi iz neaktivnosti, a ne zbog konkretnog djelovanja. Primjera radi, veći je broj onih koji žale što su predugo ostali na jednom radnom mjestu od onih koji žale što su dali otkaz (38 posto).
Posjedovanje odgovarajućih alata može podstaći radnike da izbjegnu to za nečim žale u poslovnoj karijeri. Primjera radi, nezgodno je tražiti povećanje plate, ali postoji način kako to strateški uraditi. Ramit Sethi je među stručnjacima koji savjetuju da nekoliko mjeseci ranije napravite uslove za traženje opravdanog rasta plate.
Naime, preporuka je da prvo zakažete sastanak sa svojim nadređenim kako biste razgovarali o tome kako oni mjere vaš uspjeh i šta očekuju od vas. Zajedno osmislite listu koju će činiti dva do tri cilja čijom će te realizacijom napredovati na poslu. Dok radite na izvršavanju ciljeva, obavještavajte nadređenog kako biste imali evidenciju o napretku kada budete tražili rast plate, a nakon što ispunite ciljeve.
Ostati predugo na jednom radnom mjestu i ne pregovarati o plati su često razlozi za žaljenje. Podaci ukazuju na to da je jedan od najdosljednijih načina za veću zaradu taj da se promijeni posao. Potraga za novim poslom je prilika da tražite veću platu. Većina ljudi ne koristi tu priliku, ali ta prilika funkcioniše onda kada se koristi. Prema podacima kompanije Fidelity, 85 posto američkih radnika je dobilo veću platu prilikom potrage za novim poslom ako su tražili veću platu.
Stručnjaci za karijeru smatraju da je ključno da istražite koliko je posao plaćen te da se dokažete kroz stručnost i entuzijazam, piše CNBC a prenosi Klix.ba.