Otmar Issing, slavni prvi glavni ekonomista Evropske centralne banke (ECB), kojeg smatraju jednim od očeva eura, vrlo je zabrinut zbog reakcije na rast cijena.
86-godišnjak koji je postavio na noge zajedničko centralno bankarstvo Evropske unije izjavljuje kako je ECB oko inflacije postavila “pogrešnu dijagnozu“, a današnjim donosiocima odluka i ekspertima u ECB-u poručuje kako “žive u fantaziji“ dok se inflaciona spirala “otima kontroli“.
“ECB je masivno doprinijela ovoj zamci u koju smo uhvaćeni i zbog koje idemo prema stagflacijskom okruženju“, naglasio je otac eura.
Ova kritika možda je do sada najneprijatnija za vođstvo ECB-a jer Issing nije na glasu kao neki ‘alternativni’ ili ‘nekonvencionalni’ ekonomista, ali je ipak nezadovoljan zbog preduge politike niskih kamata, kao i činjenice da je ECB u svom bilansu spremila nevjerovatnih 4,9 hiljada milijardi eura raznih hartija koje je kupovala kako bi stimulisala ekonomije eurozone, prenosi Telegraf.
Inflacija u eurozoni je s rastom od 7,5 posto oborila novi rekord, a sve više podataka ukazuje na to kako bi neodlučno usporavanje i ukidanje monetarnih stimulansa moglo da donese dodatno ubrzanje rasta cijena u aprilu. Štaviše, postaje sve očiglednije kako u indeksima rasta potrošačkih cijena više nisu dramatični prvenstveno podaci o rastu cijena energije, nego sada imamo i šokantni rast cijena hrane koji će ostaviti teške posljedice u siromašnijim zemljama. Issing procjenjuje kako je velika greška ESB-što nije počeo da zateže monetarnu politiku još prije napada Rusije na Ukrajinu.
Globalni indeks cijena hrane koji je vodio FAO (Organizacija za hranu i poljoprivredu UN-a) zabilježio je rekordan nivo otkako postoji, tj. od 1990. godine.