Oštećeno oko 3.000 novčanica u vrijednosti oko 250.000 eura

Podaci Centralne banke pokazuju da najviše stradaju sitnije novčanice. U prometu najčešće dolazi do oštećenja najfrekventnijih, odnosno apoena manjih vrijednosti, od pet i deset eura saopštili su iz Trezora CBCG. Do oštećenja novca uglavnom dolazi nepažnjom i nemarnim odnosom.

„Najčešća oštećenja novca na koja nailazimo u Centralnoj banci Crne Gore su izazvana nepažnjom i nemarnim odnosom prema novcu (pocijepane novčanice), te izlaganjem novca uticaju vlage i hemijskih sredstava“, objašnjavaju iz CBCG.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

To je novac koji je oštećen tako da nije za dalju upotrebu i koji Centralna banka uz određenu nadoknadu mijenja kod korespondentskih banaka u inostranstvu.

„Troškove zamjene nepodobnih euro novčanica i kovanog novca snosi Centralna banka i to u slučajevima kada se ustanovi da je na zamjenu dostavljen autentičan novac, za koji ne postoji sumnja da je namjerno oštećen. Uslov je i da oštećenja na novcu nijesu posljedica neke kriminalne radnje kažu u Trezoru CBCG. Ukoliko se zamjenjuje veća količina, odnosno vrijednosti oštećenih novčanica onda je obavezna identifikacija lica. Za zamjenu većih apoena od 100, 200 i 500 eura ili veće količine oštećenih novčanica raznih apoena (vrijednosti iznad 1.000 eura), vrši se identifikacija i evidencija lica koje zahtijeva zamjenu“, ističu u CBCG.

Slični Članci