Porast cijene kriptovalute ripple (XRP) donio je enormno, doduše virtualno, bogatstvo osnivaču kompanije.
Chris Larsen, suosnivač kompanije Ripple i njen bivši generalni direktor, posljednjih je mjesec dana značajno unaprijedio svoj položaj na Forbesovoj listi najbogatijih ljudi na svijetu. Naime, sve do početka decembra kriptovaluta ripple, koju je ova kompanija pokrenula, trgovala se po cijeni od oko 0,25 dolara za jedan coin.
Potom je krenuo munjevit uspon, pa je u 2018. godinu ripple ušao s cijenom od preko 2 dolara, te tržišnom kapitalizacijom većom od 100 milijardi dolara. Time je ripple postao i druga najveća kriptovaluta na svijetu. Sve ovo uzrokovalo je i povećanje lične imovine ppomenutog gospodina Larsena, koji u svojem vlasništvu ima 5,19 milijardi ripple coina, te oko 17% udjela u istoimenoj kompaniji. Time je njegovo bogatstvo premašilo 37 milijardi dolara i smjestilo ga na 15. mjesto Forbesove ljestvice najbogatijih Amerikanaca – isto ono na kojem se nalazi i Steve Ballmer, bivši šef Microsofta.
Trenutni CEO Ripplea Brad Garlinghouse takođe posjeduje izvjesnu nezanemarivu količinu ovih coina, pa je njegova vrijednost procijenjena na 9,5 milijardi dolara.
Ripple je jedna u nizu alternativnih kriptovaluta koju je pokrenula kompanija Ripple. Za razliku od, recimo, bitcoina, ripple coine ne rudare pojedinci, već ih emituje ova kompanija. Tako je XRP više centralizovan od ostalih kriptovaluta. Njegova je prednost i u posebnom protokolu za plaćanja (Ripple Transaction Protocol, RTXP) koji omogućava brze, sigurne i gotovo besplatne transakcije u cijelom svijetu. Velik interes banaka za ovaj protokol podstakao je i nedavnu eksploziju cijene ripplea.