Predsjednik Komorskog investicionog foruma Zapadnog Balkana Marko Čadež najavio je da će zajednička regionalna komora, koja okuplja svih šest nacionalnih komora i predstavlja oko 400.000 preduzeća, formirati poslovni savjet zapadnobalkanske šestorke.
On će pratiti napredak u otklanjanju prepreka za uspješnije privređivanje u regionu i o tome redovno informisati vlade, predlažući im mjere koje će privrednicima olakšati poslovanje i smanjiti troškove.
Savjet će, po riječima Čadeža, činiti vlasnici i menadžeri 12 najvećih kompanija iz cijelog regiona koje će na operativnom nivou pratiti postignute rezultate u otklanjanju barijera i unapredjenju privredne saradnje, saopštila je Privredna komora Srbije čije je Čadež predsjednik.
Kako je navedeno, informacije sa terena redovno će biti prosljedjivane ministarstvima i vladama regiona i Sekretarijatu CEFTA.
„Mi sami, u regionu, moramo da preuzmemo odgovornost, ne čekajući signale iz Berlina i Vašingtona“, poručio je Čadež, na panelu održanom u okviru video samita lidera Zapadnog Balkana posvećenog ekonomskoj saradnji, u organizaciji vašingtonskog Atlantskog savjeta.
Dodao je da je jačanje privrednih veza i uklanjanje barijera uspješnijem medjusobnom i poslovanju sa svijetom u interesu poslovne zajednice, koja će napredak na tom polju mjeriti uspjehom u savladavanju prepreka sa kojima se sada privrednici suočavaju, kao što je na primjer, skraćenjem vremena koje kamioni gube čekajući na granicama i samim tim smanjenjem troškova poslovanja.
Poslovna zajednica, kako je podsjetio, nije zadovoljna brzinom kojom se ti procesi odvijaju i spremna je da aktivno učestvuje u rješavanju problema.
Čadež je ukazao i na važnost političke podrške čvršćim regionalnim integracijama.
„Regionalna saradnja je medju prioritetima u agendama lidera regiona. To je dobro za region, za ekonomiju, ali i za same lidere, jer ostvarujući rezultate na nacionalnom nivou, ako njihova privreda dobro posluje i gradjani bolje žive, ponovo će biti izabrani“, rekao je Čadež.
Učesnici panela o regionalnim ekonomskim integracijama na Zapadnom Balkanu u funkciji privrednog oporavka i napretka istakli su značaj poboljšanja poslovne klime za kompanije iz regiona i investitore iz svijeta, stvaranje predvidivog poslovnog okruženja, vladavine prava, unaprjeđenja saobraćajne i energetske infrastrukture, jačanja privatnog sektora, prije svega malih i srednjih preduzeća, kao i podrške privredi da se digitalno transformiše i pređe na digitalno poslovanje.