Odlična decembarska slika na američkom tržištu rada značajno smanjuje vjerovatnoću da će američki Fed nastaviti sa snižavanjem kamatnih stopa. Rizične investicije su krajem sedmice znatno pale, dok su cijene nafte i zlata osjetno porasle na sedmičnom nivou.
Američka ekonomija je u decembru otvorila 256.000 radnih mjesta, što je znatno iznad očekivanja analitičara (164.000). Stopa nezaposlenosti pala je na 4,1 odsto. Ponovo se pokazalo da dobre vijesti za ekonomiju često znače loše vijesti za berze. S tako povoljnom slikom na tržištu rada (i još uvijek nešto višom inflacijom), američka centralna banka neće žuriti sa snižavanjem kamata. Na sjednici krajem januara Fed će gotovo sigurno ostaviti kamatne stope nepromijenjene, a sve je veća vjerovatnoća da će tako ostati i nakon sastanka u martu. Ako je u četvrtak vjerovatnoća smanjenja kamata u martu bila 41%, dan kasnije pala je na samo 25%.
Neki čak predviđaju da Fed ove godine neće uopšte djelovati te da je u decembru, kada je ključnu kamatnu stopu spustio na 4,50 odsto, već prekinuo ciklus ublažavanja monetarne politike. Problem predstavljaju i inflaciona očekivanja za narednu godinu. Među američkim stanovništvom, prema najnovijem istraživanju Univerziteta u Mičigenu, ona su porasla sa 2,8 odsto na 3,3 odsto. Petogodišnja očekivanja inflacije (takođe na 3,3 odsto) dostigla su najviši nivo od juna 2008. godine. Dio krivice leži i na Donaldu Trampu i njegovoj najavljenoj politici, koja će inflatorno djelovati prvenstveno zbog viših tarifa. Čak su i u posljednjim minutama Fed-a nakon decembarske sjednice vidljive zabrinutosti skoro svih članova Feda u vezi sa inflacijom i uvjerenje da postoje značajni inflatorni rizici.
Uz to, traženi prinos na desetogodišnje američke obveznice opasno se približava pet odsto i najviši je u više od godinu dana, dok na berzama cijene dionica rastućih kompanija, koje su posebno osjetljive na kretanje kamatnih stopa, pokazuju značajne oscilacije. Ipak, prinosi na obveznice rastu s dobrim razlogom. Ekonomija ide bolje od očekivanja, što u konačnici znači veći potencijal za značajne korporativne profite, koji su dugoročno glavni pokretač rasta cijena.
Prije nekoliko dana počela je sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata. Za početak, avio-kompanija Delta Air Lines prijatno je iznenadila dobiti u posljednjem kvartalu prošle godine, a dionice su u petak porasle za devet odsto. Niz finansijskih divova poput JPMorgan Chase-a, Goldman Sachs-a, Wells Fargo-a i Citigroup-a objaviće prihode tokom naredne sedmice.
Dionice iz grupe Sedam veličanstvenih biće pod još većim nadzorom. UBS vjeruje da će dominacija AI dionica potrajati i ove godine te da visoke vrijednosti, čak i iz istorijske perspektive, ne znače da ne možemo očekivati visoke povrate od tih dionica u narednih 12 mjeseci.
“Vjerujemo da bikovski trend ostaje netaknut zbog snažnog ekonomskog rasta i dobrog rasta korporativnih zarada”, napisali su, pri čemu je sektor korisničkog sučelja i dalje vrlo atraktivan po njihovom mišljenju. Uz to, Nvidia-ine dionice (kompanija je predstavila novi čip za prenosne računare) dostigle su rekordnu vrijednost od 153 dolara, ali su pale do kraja sedmice, za 11% u odnosu na rekord.
Jensen Huang, čelni čovjek Nvidije, bio je u centru pažnje sredinom sedmice na sajmu tehnologije CES u Las Vegasu. Predstavio je niz inovacija koje potvrđuju da vještačka inteligencija na ovaj ili onaj način ulazi u naše živote, a Nvidia će u tome igrati ključnu ulogu. Analitičarima je, međutim, nedostajalo više detalja o sljedećoj generaciji Rubin čipova, koji će naslijediti Blackwell čipove iduće godine, što je jedan od razloga pada Nvidia-inih dionica u drugoj polovini sedmice. Međutim, Huang je izazvao značajan pad dionica kvantnog računarstva (dionice Rigetti Computing-a, D-Wave Quantum-a i IonQ-a gotovo su prepolovljene) nakon što je izjavio da će proći najmanje 15 godina prije nego što vidimo praktične rezultate korištenja ovih tehnologija.
Izvor: seebiz.eu