Njegov radni dan počinje u 5:45 ujutro, a radno vrijeme često se proteže i do 14 sati dnevno. Dvaput sedmično ne propušta trening u teretani, održavajući disciplinu koja ga je dovela na vrh UBS Grupe.
Sergio Ermotti, šef najveće švajcarske banke UBS, ne planira u penziju uprkos tome što će uskoro napuniti 65 godina. Nakon turbulentne 2023. godine i preuzimanja Credit Suissea, Ermotti najavljuje da ostaje na čelu banke do 2027. godine.
“Iako sam već mnogo postigao, moram se ponovno dokazati. Ovo je velika odgovornost”, izjavio je Ermotti u nedavnom intervjuu za švajcarski Migros-Magazin.
Povratak na čelo UBS-a nakon dramatičnog preuzimanja posrnulog Credit Suissea u martu 2023. Ermotti je doživio kao svoju dužnost.
“Privukla me mogućnost da učestvujem u pisanju jednog od najvažnijih poglavlja globalne finansijske industrije”, objašnjava bankar koji je već jednom, od 2011. do 2020. godine, uspješno vodio UBS kroz krizna vremena.
Njegova godišnja plata od oko 15 miliona eura izazvala je burne reakcije u javnosti. Ali, Ermotti, koji se prisjeća svojih početaka i prve plate od 360 eura mjesečno kao pripravnik u banci Cornèr, ne vidi problem.
“Znam vrijednost novca i razumijem da se moja sadašnja plata mnogim ljudima ne čini normalnom. Ponekad se pitam zašto visoke plate izazivaju toliko pažnje, dok isti iznosi u sportu i zabavi prolaze bez komentara”, kaže prvi čovjek UBS-a.
Što se tiče spajanja Credit Suissea s UBS-om, Ermotti ističe da je najveći izazov povezivanje računskih sistema dvije banke u jedan. Nova, ujedinjena banka danas raspolaže sa znatno manjim sredstvima nego prije finansijske krize 2008. godine, što je čini stabilnijom i sigurnijom. S kapitalom od gotovo 200 milijardi dolara za pokrivanje mogućih gubitaka, Ermotti uvjerljivo tvrdi da je rizik za poreske obveznike minimalan:
“Čak i ako bi UBS imao problema, gotovo je nemoguće da bi poreski obveznici izgubili i franak.”
Kritike o prevelikoj koncentraciji moći u rukama UBS-a Ermotti odbacuje podsjećajući da u švajcarskom bankarskom sektoru djeluje više od 200 domaćih i stranih banaka.
“Konkurencija je živa i zdrava – naglašava, dodajući da velike banke danas predstavljaju faktor stabilnosti, a ne rizika u kriznim vremenima.”
(Večernji list)