Crnogorski pasoš, od početka primjene programa ekonomskog državljanstva, po tom osonovu dobilo je ukupno 860 osobe, navodi se u Informaciji koju je usvojila Vlada Crne Gore.
U Informaciji o stanju Posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore do kraja 2024. piše i da je po tom osnovu ukupno predao je 1.113 zahtjeva za sticanje crnogorskog državljanstva.
Vlada Crne Gore je 22. novembra 2018. godine donijela Odluku o kriterijumima, načinu i postupku izbora lica koje može steći crnogorsko državljanstvo prijemom radi realizacije Posebnog programa ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore, a taj program je okončan 31. decembrom 2022, zbog sugestija Evropske unije.
“Do 30. decembra 2024. godine, za ukupno 15 zahtjeva Agencija je shodno proceduri propisanoj članom 14. Odluke, izvjestila predsjednika Vlade Crne Gore da su ispunjeni kriterijumi propisani članom 10. i 13. Odluke te se predmetni zahtjevi trenutno nalaze u proceduri odlučivanja od strane ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove. Za 860 zahtjeva su od strane Ministarstva unutrašnjih poslova donijeta rješenje o prijemu u crnogorsko državljanstvo i uručeni pasoši, dok se nad tri zahtjeva trenutno sprovodi kontrola prenosa sredstava od strane nezavisnog revizora”, navodi se u informaciji.
U istom periodu ukupan broj odbijenih zahtjeva usljed negativnog mišljenja agenta za ocjenu međunarodne podobnosti, kao i neispunjenosti kriterijuma propisanih odlukom iznosi 238.
Podsjetimo, odlukom je bilo definisano da bi kroz ovaj program moglo da budu uručeno najviše 2.000 zlatnih pasoša. Za “zlatni pasoš” aplikanti su bili dužni da investiraju u određene projekte, kao i da uplate novac na posebne račune.
“Prema evidenciji Agencije za investicije, a na osnovu izvještaja nezavisnog revizora sačinjenih u skladu sa procedurom propisanom članom 15 stav 3 Odluke, ukupan iznos sredstava uplaćen investitorima u svrhu ulaganja u projekte sa Liste razvojnih projekata u oblasti turizma od početka realizacije Programa do 30. decembra 2024. godine iznosi 247.602.956 eura, dok se prema evidenciji Agencije za investicije na ESCROW računima aplikanata na navedeni datum, nalazi 6.155.000 eura, što su sredstva koja su deponovali aplikanti čije su aplikacije u fazi razmatranja kod nadležnih organa”, navodi se u informaciji.
Pred toga u svrhu ulaganja u poljoprivredu i prerađivačku industriju shodno dostavljenim revizorskim izvještajima, investitoru je od početka realizacije Programa do kraja 2024. godine uplaćen iznos od 500.000,00 eura, što ujedno podrazumijeva cjelokupan iznos sredstava koji je bio deponovan na ESCROW računima aplikanata.
“Iznos koji je uplaćen u svrhu administrativnih taksi prema podacima sa Centralnog računa državnog trezora, ukupan iznos uplaćenih sredstava u svrhu administrativnih taksi od početka realizacije Programa do 30. decembra 2024. godine, iznosi 43.575.344 eura eura”, piše u dokumentu.
Iznos koji je uplaćen Fondu za inovacije Crne Gore i iznos koji se nalazi na ESCROW računima u svrhu razvoja inovacione politike Crne Gore iznosi 30.700.000 eura, dok je na ESCROW računima u tu svrhu, za navedeni period, evidentiran iznos položenih sredstava od 1.200.000 eura, što su sredstva koja su deponovali aplikanti čije su aplikacije u fazi razmatranja kod nadležnih organa.
“Takođe, prema evidenciji Fonda za inovacije, ukupan iznos sredstava uplaćen Fondu od početka realizacije Programa do 30. decembra 2024. godine iznosi 30.800.000 eura”, podaci su iz informacije koju je Vlada objavila.