Očekuje se najsnažniji rast plata u više od 15 godina

Realne plate trebalo bi da porastu u 2024. uz velike razlike i kontinuiranu nejednakost, upozorila je Međunarodna organizacija za rad (ILO) u godišnjem izvještaju. U prošloj godini realne plate porasle su za 1,8 odsto, a u 2024. njihov rast trebalo bi da ubrza na 2,7 odsto.

“Ako se taj trend potvrdi, biće to najsnažniji rast u više od 15 godina”, rekao je glavni direktor ILO-a Gilbert Houngbo, prenose Financije.hr.

Procjene, po njegovim riječima, pokazuju značajan oporavak u poređenju s 2022. godinom kada su plate realno pale za 0,9 odsto zbog visoke inflacije. Pozitivan trend ipak nije ravnomjerno raspoređen, dodao je Houngbo.

“Ne smijemo zaboraviti da milioni radnika i njihovih porodica i dalje trpe posljedice krize troškova života koja je nagrizla njihov životni standard i da su razlike u platama među zemljama i unutar njih i dalje neprihvatljivo visoke”, upozorio je šef ILO-a.

U ekonomijama u razvoju u grupi G20 realne plate porasle su prošle godine za skoro šest odsto, nakon povećanja od 1,8 odsto u 2022., izračunao je ILO, dodajući da bi se pozitivan trend trebalo da nastavi i ove godine. U razvijenim ekonomijama u grupi G20 realne plate smanjile su se prošle godine za 0,5 odsto, nakon pada od 2,8 odsto u 2022.

Regionalna poređenja pokazuju oporavak plata u 2023. godini u većini regiona, uz izuzetak Afrike, Sjeverne Amerike, te sjeverne, južne i zapadne Evrope. U Africi su se smanjile za 2,4 odsto, u Sjevernoj Americi zadržale su se na nivou iz 2022. godine, a u sjevernoj, južnoj i zapadnoj Evropi bile su manje za 0,2 odsto.

Ove godine realne plate porasle su u prosjeku u svim regionima, od 17,9 odsto u srednjoj i zapadnoj Aziji do 0,3 odsto u Sjevernoj Americi, prenosi Hina. Cijene su uprkos višim platama i dalje previsoke za domaćinstva s niskim primanjima koja se još uvijek bore sa sve većim troškovima života.

“Inflacija je popustila, ali je i dalje surova stvarnost za mnoge zemlje u razvoju i one koje su u tranziciji”, istakao je Houngbo.

Nejednakost je ublažena od početka stoljeća, ali je još uvijek izražena pa tako 10 odsto najslabije plaćenih radnika zarađuje samo 0,5 odsto ukupnog iznosa plata na svjetskom nivou. Najbolje plaćenih 10 odsto zarađuje pak 38 odsto. Nejednakost je najizraženija u zemljama s niskim prihodima gdje nešto više od petine radnika spada u kategoriju onih s niskim primanjima.

Slični Članci