Ukoliko Vlada i Ministarstvo finansija i socijalnog staranja ne uvaže zahtjev zaposlenih u prosvjeti da se koeficijent na plate profesora u vrtićima, osnovnim i srednjim školama poveća na 12,56, a sada iznosi 7,67, krajnja mjera kojoj će pribjeći je – organizovanje protesta, piše Pobjeda.
Nevladino udruženje Prosvjetna zajednica Crne Gore je u nedjelju 19. decembra pokrenula elektronsku peticiju „Povećanje startnog koeficijenta na plate profesora u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Koeficijent 12,56 je naš cilj!“. Za manje od tri dana prikupili su tri hiljade elektronskih potpisa nastavnika i građana. Dan kasnije, proslijedili su mejl svim predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, u kom su im poslali verziju peticije koju neposredno potpisuje svaki nastavnik/vaspitač.
Mr Olivera Leković iz Prosvjetne zajednice ističe i da imaju veliku podršku sindikalnih predstavnika, uprava škola/vrtića i raznih struktura građana.
Rok za potpisivanje obje peticije je petak – 24. decembar.
“U slučaju da se Vlada i Ministarstvo ogluše o naše zahtjeve i predočenu tešku situaciju zaposlenih profesora, jedan od sljedećih koraka je da sa problemima i rezultatima peticije idemo u medije. Ponudićemo Sindikatu prosvjete da se udružimo i zajedno organizujemo pres konferenciju na kojoj bi upoznali javnost sa problemima, pozvali Vladu i resorno ministarstvo da odgovore na zahjeve, ali i pozvali kolege na obustavu svih radnih obaveza koje ne ulaze u minimum procesa rada, a nametnuti su nam Zakonom o štrajku”, rekla je Leković.
Dodaje da će na kraju, kao krajnja mjera, biti organizovanje protesta, ukoliko se Vlada i Ministarstvo finansija na sve ovo ogluše.
“U toku vikenda, Upravni odbor Prosvjetne zajednica sumira broj potpisa peticije i priprema obraćanje Vladi, Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta. U obrazloženju zašto pokrećemo peticiju naglasili smo da je trenutno koeficijent redovnih profesora Univerziteta Crne Gore, po kolektivnom ugovoru 13,07, a prijedlog je da bude 21,62 (povećanje 65,42 odsto). Koeficijent profesora zaposlenih u školama/vrtićima je 7,67, a uz povećanje od 17 odsto koeficijent ostaje isti, a uvećanje bi bilo samo razlika između bruto i neto plate. Smatramo da je to degradirajuće za našu profesiju”, precizirala je Leković.
Pozivaju se na Zakon o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, član 5, gdje piše da se utvrđivanje zarada zaposlenih zasniva na principima: ujednačenosti zarada u javnom sektoru za rad na istim ili sličnim poslovima i radnim mjestima koji zahtijevaju isti nivo, odnosno podnivo kvalifikacija. Leković smatra da se taj član zakona ne poštuje duži period, jer je trenutno plata profesora, sa četiri godine fakulteta, izjednačena sa platom medicinskog tehničara koji ima završeno srednje obrazovanje.
“Ukoliko bi ostao predlog da se profesorima u školama i vrtićima plata uveća 17 odsto, plate bi ostale značajno niže u odnosu na posao koji radimo u neuslovnim školama, bez sredstava za rad, u koje dolazimo iz podstanarskih stanova (ili opterećeni stambenim kreditom), sami plaćajući prevoz…”, rekla je Leković.
Ranije su nadležni u više navrata obećavali zaposlenim u prosvjeti da će im povećati plate, kao i zdravstvenim radnicima, ali to obećanje nijesu ispoštovali. Zdravstvenim radnicima su povećali primanja, a profesorima u školama su najavili da će dobiti povećanja ukoliko se usvoji program Evropa sad. To znači da bi imali veću platu 17,5, kao i svi zaposleni u Crnoj Gori.