Nvidia je objavila zaradu u trećem kvartalu nakon završetka trgovanja u srijedu, nadmašivši očekivanja analitičara zahvaljujući snažnoj prodaji svojih naprednih AI čipova.
Kao najveća svjetska kompanija po tržišnoj kapitalizaciji među onima kojima se javno trguje, Nvidia je prijavila zaradu po akciji (EPS) od 0,81 USD uz prihod od 35,1 milijardu USD. Analitičari su predviđali EPS od 0,74 dolara na prihod od 33,2 milijarde dolara.
Nvidia je takođe iznijela prognozu za prihod od 37,5 milijardi dolara, uz odstupanje od ±2%. To je iznad očekivanja Wall Streeta, koja su iznosila 37 milijardi dolara.
Cijena akcija Nvidije pala je otprilike 1% nakon objave vijesti.
„Doba umjetne inteligencije je u punom jeku, pokrećući globalni prelazak na NVIDIA računarske sisteme“, izjavio je Jensen Huang, izvršni direktor Nvidije. „Potražnja za Hopper čipovima i iščekivanje Blackwella — koji je u punoj proizvodnji — nevjerovatni su, jer proizvođači temeljnih modela povećavaju skaliranje prethodne obuke, naknadne obuke i zaključivanja.“
Podatkovni centar ovog čipovskog giganta, koji čini najveći dio njegovih prihoda, donio je 30,8 milijardi dolara u kvartalu, premašivši očekivanja analitičara od 29 milijardi dolara. Prošle godine u istom kvartalu, segment je generisao 14,5 milijardi dolara.
Prihodi Nvidije od gejming sektora iznosili su 3,3 milijarde dolara, što je porast u odnosu na 2,8 milijardi dolara iz prošle godine. Analitičari su očekivali 3 milijarde dolara.
Akcije Nvidije nastavile su rasti tokom 2024. godine, zahvaljujući eksplozivnom rastu AI u tehnološkom sektoru i šire.
Do srijede, akcije Nvidije su porasle za 192% ove godine, daleko nadmašujući bilo kojeg konkurenta u sektoru čipova. AMD, najbliži konkurent, zabilježio je pad cijene akcija od preko 5%, dok je Intel, koji prolazi kroz težak period preokreta, zabilježio pad od skoro 52%.
Nvidia se suočava s neizvjesnom budućnošću, s obzirom na to da je Donald Trump zaprijetio uvođenjem opštih carina na proizvode iz cijelog svijeta.
Pored toga, novoizabrani predsjednik je najavio mogućnost uvođenja carina na čipove proizvedene na Tajvanu. Ovo bi moglo biti alternativa CHIPS zakonu, osmišljenom za povratak proizvodnje poluprovodnika u SAD.
Veliku većinu Nvidijinih čipova proizvodi TSMC na Tajvanu. Carine bi mogle značiti da će Nvidia povećati cijene svojih AI čipova, smanjiti marže ili prebaciti dodatne troškove na kupce. Investitori će svakako pratiti sve smjernice koje Huang bude ponudio na ovu temu.