Zavod za hitnu medicinsku pomoć zatražio je od Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine izdavanje urbanističko-trehničkih uslova za gradnju novog objekta.
U pitanju je prostor u blizini objekta Hitne pomoći koji gleda na Vojno-medicinski centar.
– To je parcela iza staklene zgrade koja je nekad bila planirana za Crnogorsku akademiju nauka i umjetnosti i u vlasništvu je države. Cijeli taj dio je planiran za objekte od državnog značaja i medicinsku ustanovu. Ucrtana su dva objekta sa parkinzima. Zbog toga sam zatražio od ministarstva UT uslove kako bi mogli da idemo sa zahtjevom prema Upravi za kapitalne projekte. Kod njih imamo od 100.000 do 150.000 eura odvojenih sredstva za izradu studije izdvodljivosti i idejnog rješenja nove zgrade Hitne pomoći. Mi ne možemo krenuti sa studijom i idejnim rješenjem dok ne dobijemo UT uslove. Kada bi sve to završili išli bi ka ministarstvu i Vladi da nam daju zeleno svijetlo da se taj prostor opredijeli za ovaj objekat – rekao je za “Dan” Vuk Niković, direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
On kaže da su sada podstanari na dvije lokacije, odnosno administrativni dio je ispod stadiona, a medicinski u zgradi Fonda za zdravstvo.
– U novoj zgradi bih objedinio medicinski i administradivni dio, nacionalno- dispečerski centar i nacionalni centar za edukaciju. To bi bio dvospratni ili trospratni objekat i imao bi garažni sprat. Imam ideju da u slučaju vanredne situacije cjelokupnu Hitnu mogu da spustim dva sprata pod zemljom – kaže Niković.
Niković planira da idejno rješenje rade od sopstvenih sredstava.
– Potrudiću se da uđemo u Evropske fondove ili da se sredstva za gradnju opredijele budžetom za 2026. godinu. Međutim, to mi je nekako daleko, pa bi se potrudili da vidimo da to završimo preko EU fondova. Kada sam došao za direktora Zavoda 2021. godine tada sam pravio neku grubu procjenu koliko bi nova zgrada koštala. Sa kompletnom medicinskom opremom izračunao sam da bi to bilo od četiri do pet miliona eura. Podgorička hitna pomoć je kompletno renovirana i to je koštalo oko 80.000 eura. Od tog iznosa 54.700 eura je bila donacija, a oko 20.000 eura su sopstvena sredstva. To znači da nam ne treba puno para ukoliko na adekvatan način sprovodimo procedure. Napravio sam to da Zavod može zarađivati sopstveni novac i ta sredstva bih dao za projekat i raspisivanje tendera za projektanta koji će uraditi arhitektonsko rješenje kako treba da izgleda zgrada na osnovu projektnog zadatka koji bih zadao – kaže Niković.
On je naveo da su prilikom renoviranja zgrade vodili računa da bude urađena tako da kasnije može da posluži za kancelarijske prostorije Fonda.
– Tamo imamo sobe za vozače, tehničare, ljekare koje su odvojene hodnikom, kao i dvije ambulante… Tu bi eventualno, ako im ne bi odgovarali medicinski podovi, mogli da stave pločice ili laminat. Sve smo ostavili da sjutra kada se te prostorije predaju Fondu apsolutno budu od koristi i da ih nesmetano koriste – naveo je Niković.