U novom paketu poreskih izmjena, Vlada Hrvatske uvela je i novu obavezu za iznajmljivače apartmana. Osim paušalnog iznosa koji trenutno plaćaju po krevetu, takođe će morati da plaćau porez na nekretninu za odmor, piše 24sata.
Po trenutnim propisima bilo je nejasno jesu li iznajmljivači obveznici tog poreza, koji je uveden za građane s nekretninama u kojima povremeno borave. Sada će, od 1. januara sljedeće godine, vlasnici apartmana plaćati i paušalne iznose po krevetu i porez na nekretninu za odmor.
Porez na nekretnine za odmor iznosiće od 0,6 do 5 eura po kvadratnom metru nekretnine, a tačan iznos određivaće gradovi i opštine. Maksimalni porez dosad je bio 1,99 eura po kvadratu, a novu poresku obavezu za iznajmljivače na sjednici Vlade nisu isticali ni premijer Andrej Plenković niti ministar finansija Marko Primorac.
Ovu izmjenu su za 24sata potvrdili iz Ministarstva finansija.
“Ko ima nekretninu za odmor na nju plaća porez. Ako je dodatno iznajmljuje, onda plaća i dodatni porez na tu zaradu. To su odvojeni porezi i sada je to jasno propisano”, kažu iz Ministarstva, a prenosi 24sata.
Vlasnik apartmana od 50 kvadrata s dva kreveta dosad je plaćao samo paušalni iznos po krevetu, od 19,99 do 199 eura godišnje. Najviša stopa paušalnog poreza postoji samo u Zagrebu, Dubrovniku i Splitu, dok većina jadranskih mjesta ima paušalne iznose od 30 do 50 eura. Taj vlasnik apartmana od sljedeće godine plaćaće i dodatni godišnji porez od maksimalnih 250 eura.
Predsjednica Hrvatskog udruženja porodičnog smještaja (HUOS) Barbara Marković ostala je zatečena takvom izmjenom, piše 24sata. Rekla je kako je sve poslala pravnicima i da će se oglasiti sljedeće sedmice.
Uz te poreze, iznajmljivači sad plaćaju još tri turistička davanja. Godišnje po krevetu plaćaju turističku članarinu od 5,97 eura. Turistička paušalna taksa po krevetu godišnje iznosi 46,5 do 132,7 eura, a određuju je gradovi i općine. Tu je i turistička taksa po noćenju gosta u rasponu od 1,33 do 2,65 eura koju takođe određuje lokalna uprava.
24sata.hr