Zbog pretjerane birokratije njemačka ekonomska proizvodnja bilježi godišnje gubitke do 146 milijardi eura, pokazalo je najnovije istraživanje minhenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Iz instituta ističu da visoki troškovi uzrokovani birokratijom pokazuju koliko su reforme u ovom području hitne.
“Troškovi nedjelovanja su ogromni u poređenju s neiskorištenim potencijalom za rast koji bi proizašao iz smanjenja birokratije”, kaže Oliver Falck, direktor Ifo centra za industrijsku organizaciju i nove tehnologije.
Procjene koje je napravio Ifo na zahtjev Privredne komore za Minhen i Gornju Bavarsku temelje se na “indeksu birokratije”. To predstavlja nekoliko razina administrativnog opterećenja u područjima koja su važna za ekonomije i poslovanje u mnogim zemljama.
Istraživači su tako pomno proučili zemlje koje su provele opsežne reforme na području birokratije i ispitali njihov ekonomski razvoj tokom vremena. Na temelju tih rezultata zatim su pripremili simulaciju uticaja reformi birokratije, koje bi Njemačku dovele na niski nivo birokratije, kakva je poznata u Švedskoj, koja je vodeća po indeksu birokratije, objasnili su u saopštenje za javnost u Ifu prije nekoliko dana.
Važnu ulogu u smanjenju birokratije može odigrati i digitalizacija javne uprave.
“Ako bi Njemačka sustigla Dansku u digitalizaciji javne uprave, njezina bi ekonomska proizvodnja bila 96 milijardi eura veća godišnje”, rekao je Falck.
Manfred Gosl, direktor Privredne komore za Minchen i Gornju Bavarsku, istakao je da je birokratija u svim njihovim anketama u posljednje dvije godine označena kao najveći problem firmi.
“Što je firma manja, to je veći teret birokracije”, istaknuo je.
Budući da birokratske oabveze stvaraju ogromne gubitke u ekonomiji, Gosl je pozvao na hitnu reformu i pojednostavljenje birokratskih zahtjeva u Berlinu i Briselu. Pozvao je i na digitalizaciju javne uprave. Firmama je potreban centralizovani online pristup svim poslovnim uslugama i jedinstvena, user-friendly rješenja u cijeloj zemlji, uvjeren je.