„Posao je skoro priveden kraju u poglavlju 9 – Finansijske usluge, i očekujemo da do kraja naredne godine ili eventualno ukoliko bude priliva nove regulative za harmonizaciju, do kraja 2023. okončamo aktivnosti u ovom poglavlju“, istakla je šefica Radne grupe za poglavlje 9 – Finansijske usluge Ana Vlahović na održanoj konstitutivnoj sjednici Radne grupe za to poglavlje.
Vlahović je podsjetila da je Evropska komisija u ovogodišnjem Izvještaju za Crnu Goru konstatovala da je u okviru poglavlja Finansijske usluge ostvarena umjerena spremnost i postignut određeni napredak.
Ona je izrazila zadovoljstvo činjenicom da je u periodu od marta 2020. do septembra 2021. godine, po prvi put, u Crnoj Gori izvršena eksterna, nezavisna procjena kvaliteta aktive svih banaka na crnogorskom tržištu, što je tokom prethodnih godina bila preporuka Evropske komisije.
„Rezultati procjene su potvrdili stabilnost bankarskog sektora Crne Gore, zadovoljavajući kvalitet aktive i adekvatnost kapitala domaćeg bankarskog sistema“, kazala je Vlahović.
Kako je pojasnila, time je Centralna banka već realizovala jednu od dvije preporuke iz aktuelnog Izvještaja EK za Crnu Goru u 2021. godini, koje su date za naredni izvještajni period.
Na konstutivnoj sjednici je usvojen Poslovnik o radu Radne grupe i dogovorena dinamika rada na pripremi Programa pristupanja Crne Gore EU 2022-2023, kao i revidiranja Mape puta za ispunjenje završnih mjerila u poglavlju 9 – Finansijske usluge.
Istaknuto je da će prioritet supervizorskih i regulatornih institucija u oblasti finansijskih usluga – Centralne banke Crne Gore, Agencije za nadzor osiguranja i Komisije za tržište kapitala, u cilju jačanja institucionalnih kapaciteta, a time i ispunjenja petog završnog mjerila, u narednom periodu biti dobijanje statusa posmatrača pri evropskim nadležnim tijelima – EBA, EIOPA i ESMA.
Radna grupa za ovo poglavlje je formirana Odlukom Vlade 16. septembra 2021. i broji 15 članova.