Neke automobile ne isplati se kupiti: Ako želite poslovni auto na ovo morate pripaziti

Saobraćajna nezgoda svakome se može desiti, pa čak i najpažljivijim vozačima – jer ne moraju oni biti krivi za nesreću u kojoj učestvuju. A da ne pominjemo koliko vozača krajnje nepažljivo vozi, bilo da je riječ o prevelikoj brzini ili gledanju u telefon tokom vožnje. Dovoljna je manje od jedne sekunde nepažnje da, u najblažem slučaju, oštetite automobil. Oštećeno vozilo gubi na vrijednosti, ali mnogo je važnija činjenica da auto koji je ranije učestvovao u saobraćajnoj nesreći može ugroziti bezbjednost vozača i putnika, ako nije kvalitetno popravljen. Iako ovdje ne možemo generalizovati i tvrditi da su svi automobili određene marke bili oštećeni, iz podataka koje je prikupio carVertical proizlazi da su neka vozila zaista sklonija saobraćajnim nezgodama od drugih. Godišnje istraživanje ove kompanije za prikupljanje podataka o vozilima otkrilo je koje marke najčešće učestvuju u saobraćajnim nezgodama u Hrvatskoj, prenosi Večernji list.

Svake godine vozači iz Hrvatske putem interneta provjeravaju istoriju hiljada automobila, pružajući tako detaljan uvid u tržište polovnih vozila u zemlji. Među svim vozilima koja su provjerena od oktobra 2023. do oktobra 2024. godine, najveći broj oštećenja zabilježen je na modelima BMW-a, od kojih je 82,3% imalo istoriju oštećenja. Iza BMW-a slijede Hyundai (74,9%), Volkswagen (60,3%), Audi (59,5%) i Honda (59%). Vozači zainteresovani za ove marke trebalo bi da budu posebno oprezni i da se kod prodavca raspitaju o prethodnim oštećenjima i popravkama, kako ih kupovina polovnog vozila ne bi opteretila velikim troškovima. Podaci o istoriji oštećenja mogu smanjiti vrijednost automobila, otežavajući njegovu kasniju prodaju. Polovični ili neadekvatni popravci s vremenom mogu dovesti do većih troškova održavanja.

Pored toga, ako je vozilo pretrpjelo strukturalno oštećenje ili su se aktivirali vazdušni jastuci, njegova bezbjednost može biti ugrožena. „Automobil se često ošteti i jeftino popravi u jednoj zemlji, a zatim proda u drugoj. Mnoga vozila koja su učestvovala u ozbiljnim saobraćajnim nesrećama uvoze se u Evropu iz SAD-a. Čak i kada ostanu u jednoj zemlji, vozila obično učestvuju u saobraćajnim nezgodama svakih 5-10 godina. S prosječnom starošću provjerenih automobila u Hrvatskoj od 8,1 godinu, vrlo je vjerovatno da su ta vozila barem jednom bila uključena u saobraćajnu nezgodu“, objašnjava Matas Buzelis, stručnjak za tržište automobila i voditelj komunikacija u kompaniji carVertical.

Mali gradski automobili najmanje učestvuju u saobraćajnim nezgodama u Hrvatskoj, a marke kao što su Peugeot (39,3%), Nissan (38,1%) i Alfa Romeo (41,6%) pokazuju najnižu stopu oštećenja. Cijena popravka oštećenog vozila uveliko zavisi od marke. Automobili ekonomske klase su jeftiniji za popravku, pa su troškovi oštećenja prirodno niži. Međutim, čak i manja nesreća u kojoj je učestvovao luksuzni automobil može rezultirati troškovima popravke od nekoliko hiljada eura. Konkretno, u Hrvatskoj je prosječna šteta za Mercedes-Benz vozila iznosila 4065 eura, što je najviše od svih marki provjerenih na carVerticalu. Po iznosima šteta slijede BMW (3959 eura) i Land Rover (3652 eura). Prema istraživanju, Mercedes-Benz modeli u prosjeku su imali 1,7 zapisa o oštećenjima, BMW 2,2, a Land Rover 1,8. Kia (2249 eura), Citroen (2278 eura) i Fiat (2411 eura) u ovom su istraživanju imali najniže prosječne troškove štete. Podaci iz Hrvatske poklapaju se s podacima iz drugih evropskih zemalja. Kada se uzmu u obzir kombinovani podaci za sve zemlje koje su učestvovale u istraživanju, BMW je imao najviše zapisa o oštećenjima (66,7%), a slijede ga Hyundai (62,1%) i Subaru (59,5%). BMW je takođe bio na vrhu liste najviše oštećenih automobila u prošloj godini (67,4%), zajedno s Dodgeom (67,2%) i Teslom (65,2%).

Izvor: Poslovni dnevnik

Slični Članci