Očekuje se da će potražnja za električnim vozilima nastaviti rasti ove godine, ali neizvjesnost u vezi sa promjenama politike i carinama baca sjenku na prognoze.
Globalna prodaja baterijskih električnih vozila (BEV) očekuje se da će dostići 15,1 milion do 2025. godine, što predstavlja skok od 30%, prema podacima S&P Global Mobility. Predviđa se da će električna vozila činiti 16,7% tržišnog udjela lakih vozila.
Međutim, Tesla, BYD iz Kine i drugi proizvođači suočavaju se s velikim neizvjesnostima u 2025. godini jer bi predsjedništvo Donalda Trumpa moglo donijeti velike promjene u politici poreza i drugih podsticaja za proizvođače i potrošače električnih vozila, navodi se u istraživačkom izvještaju. Ističe se da bi prijetnja carinama na uvoz i uzvratne carine na globalnom nivou mogle dodatno zakomplikovati proizvodnju i prodaju električnih vozila.
“U vazduhu je mnogo neizvjesnosti”, rekla je Stefani Brinli, pomoćnica direktora za auto-inteligenciju u S&P Global Mobility. “Ovo nije okruženje u kojem želite ići na sve ili ništa.”
U SAD-u potrošači trenutno mogu ostvariti federalnu poresku olakšicu do 7.500 dolara (oko 7.282 eura) za određena nova električna vozila. Proizvođači automobila takođe su imali koristi od neke federalne podrške za proizvodnju električnih vozila i infrastrukturu. Pod predsjednikom Trumpom, sve to bi moglo biti ukinuto.
Trump je tokom kampanje za predsjednika kritikovao federalni poreski kredit za električna vozila. Nazvao ga je dijelom “zelene nove prevare” koja bi naštetila auto-industriji. Ipak, očekuje se da će dolazeća administracija težiti široj deregulaciji industrija, što bi potencijalno moglo pomoći proizvođačima automobila.
Neki od većih proizvođača električnih vozila imali su mješovite rezultate u 2024. godini, uprkos olakšicama za potrošače i proizvođače. Prodaja Tesle pala je za 1,1%, što je njen prvi godišnji pad prodaje u više od deset godina. Isporuke Riviana porasle su za 2,9%.
Carine su još jedna prijetnja industriji. Proizvodnja se odvija globalno, pri čemu se dijelovi uvoze i izvoze tokom procesa. Trump je zaprijetio uvođenjem carina na uvoz iz Meksika, Kanade, Kine i drugih zemalja, što bi vjerovatno rezultiralo uzvratnim carinama.
Kina je najveće tržište za električna vozila, a slijedi je SAD. U SAD-u Tesla dominira tržištem električnih vozila s oko 50% tržišnog udjela.
Proizvođači automobila, zajedno s mnogim drugim industrijama, nalaze se u stanju čekanja kako bi vidjeli hoće li Trump sprovesti prijetnje ukidanja poreskih kredita i uvođenja carina.
Šira auto-industrija nastavlja s oprezom. Ukupno, S&P Global Mobility predviđa da će proizvodnja lakih vozila pasti za 1,6% u 2024. godini i dodatnih 0,4% u 2025. godini. To je rezultat boljeg usklađivanja proizvodnje i potražnje od strane proizvođača automobila. Ukupna prodaja lakih vozila i dalje se očekuje da će porasti za 1,7% u 2025. godini.
Tranzicija ka električnim vozilima takođe igra ulogu u suzdržanijoj proizvodnji. Kompanije poput Forda i General Motorsa preusmjeravaju kapacitete proizvodnje na električna vozila u nekim slučajevima, umjesto da dodaju nove kapacitete, prenosi Euronews.com.