Ne volite letjeti? Zaobiđite švajcarske aerodrome, Milano i Ljubljanu

  • Letovi iz Züricha ili Ženeve nalaze se među najturbulentnijima u Europi
  • Zračne turbulencije najsnažnije su iznad Alpi
  • U svijetu je najneugodniji let između gradova u Čileu i Boliviji

Strah od letenja je neprijatnost koju mnogi ljudi, prirodno nenaviknuti na nedostatak svojih krila, osjete zatvoreni u metalnu cijev koja, zahvaljujući misterioznim zakonima fizike, juri među oblacima. Osjećaj manjka kontrole nad vlastitom sudbinom u avionu dodatno mogu pogoršati vazdušne turbulencije, zbog čega bi nervozni evropski putnici mogli razmisliti o tome da, ako mogu i žele, izbjegnu aerodrome u Švajcarskoj, kao i one u Milanu i Ljubljani.

Ti aerodromi, odnosno avionske rute koje vode prema njima i iz njih, nalaze se među lokacijama sa najsnažnijim turbulencijama u Evropi.

Prema podacima sa veb-sajta Turbli, gdje se prikupljaju i obrađuju podaci o turbulencijama u globalnom vazdušnom saobraćaju, let iz Ciriha ka Milanu i nazad je posljednje dvije godine bio među dva evropska leta s najviše turbulencija.

Podaci za 2022. i 2023. godinu pokazuju da su najturbulentniji letovi oni koji povezuju švajcarske aerodrome Cirih, Ženevu i Bazel sa Milanom ili relativno bliskim destinacijama poput Nice i Marseja u Francuskoj, kao i sa Ljubljanom. To je i logično. Vazdušne struje koje nastaju u Alpima imaju jači uticaj na vazdušni saobraćaj iznad njih nego, na primjer, vremenski uslovi iznad ravničarskih predjela ili mora.

Tako su tri najturbulentnije avionske linije prošle godine bile Milano-Ženeva, Milano-Cirih i Ženeva-Cirih, a listu najnestabilnijih ruta dopunjavaju letovi između francuskog Marseja i Ciriha, kao i let između Ciriha i obližnje Ljubljane.

Evropski vazdušni saobraćaj ipak nije najturbulentniji u svijetu. Prema podacima koje objavljuje Turbli, najneugodnija avionska linija za nervozne putnike u svijetu je već dvije godine zaredom veza između čileanskog glavnog grada Santijaga i najvećeg grada Bolivije, Santa Kruza. Ta dva grada dijele 1.900 kilometara, što znači da let iznad Anda traje oko tri izazovna sata.

Uz taj južnoamerički spoj, na vrhu se nalazi i let između Alma-Ate i Biškeka, najvećih gradova Kazahstana i Kirgistana. U 2022. godini ta ruta se našla na trećem mjestu najturbulentnijih na svijetu, a prošle godine na drugom. Među letovima neugodnim zbog turbulencija su i neke kratke rute u Japanu i centralnoj Kini.

Poredak zemalja prema prosječnim turbulencijama ponovo uglavnom potvrđuje da se najnemirniji letovi mogu očekivati u državama gdje dominiraju planinski lanci. Mada je na samom vrhu prošle godine bio Urugvaj, na drugom je mjestu Švajcarska, a na trećem Argentina. Listu pet najturbulentnijih država dopunjavaju Španija i Portugalija.

Od država u regionu, blizu vrha je, očekivano, Slovenija koja se nalazi na 15. poziciji u svijetu. Sjeverna Makedonija je na 36. mjestu, Hrvatska na 45., a Bosna i Hercegovina na 58. poziciji. Nervozni putnici u regionu najmirniji će biti iznad Srbije, jer je ona po turbulencijama u avionskom saobraćaju na 70. mjestu u svijetu. Na samom dnu svjetske liste nalaze se Rusija, koju karakterišu ogromna prostranstva, kao i Grenland i Antarktik, gdje su potencijalne turbulencije najmanje.

Stranicu Turbli, koja je u posljednje dvije godine postala čest izvor informacija o turbulencijama u vazdušnom saobraćaju, održava i razvija inženjer Ignacio Gallego-Markos, koji je doktorirao iz oblasti dinamike fluida na švedskom Kraljevskom institutu za tehnologiju.

Korisnici mogu na stranici pronaći čak i informacije o aktuelnim vremenskim uslovima, te prije svog leta provjeriti kakva je situacija sa potencijalnim turbulencijama na njihovoj ruti.

Kada je riječ o turbulencijama, mada to nervoznim putnicima često nije velika utjeha, stručnjaci u vazdušnom saobraćaju uvijek poručuju da one izazivaju neprijatan osjećaj kod putnika, ali u ogromnoj većini slučajeva ne predstavljaju nikakvu prijetnju bezbjednosti leta.

U redovnom vazdušnom saobraćaju, kada se one mogu predvidjeti, kao što je slučaj sa olujnim oblacima, aviokompanije i piloti će zbog komfora putnika najčešće zaobići područja gdje se one mogu očekivati.

Međutim, one se ne mogu uvijek predvidjeti i ponekad mogu biti vrlo intenzivne, što je podsjetio i let Singapore Airlinesa s početka ljeta, kada je zbog snažnih turbulencija povrijeđeno nekoliko desetina putnika, a jedna osoba je čak i preminula. U trenucima propadanja aviona zbog jakih turbulencija, nepričvršćene stvari u kabini mogu postati opasna prijetnja, a nevezani putnici se mogu naći još i dodatno u zraku.

Izvor: Bloomberg Adria

Slični Članci