Nastavljena pljačka budžeta preko osoba sa invaliditetom

Prijave poslodavaca da zapošljavaju osobe sa invaliditetom na zarade od po nekoliko hiljada eura, koje subvencioniše država, dovele su u bankrot Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje lica sa invaliditetom zbog čega mu Vlada kroz rebalans budžeta mora doplatiti 13 miliona eura.

Ovaj Fond će od doprinosa koje plaćaju poslodavci koji nemaju zaposlene osobe sa invaliditetom prema očekivanju prihodovati od devet miliona eura, dok je predlogom budžeta bilo predviđeno da država doplati još četiri miliona eura. Međutim, prema broju i visini sadašnjih prijava iznos subvencija će dostići najmanje 26 miliona eura, skoro dvaput više nego prošle godine.

Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju lica sa invaliditetom iz ovog Fonda, koji je dio Zavoda za zapošljavanje, poslodavcima koji zaposle osobe sa invaliditetom uplaćuju se subvencije na zarade u zavisnosti od obima invaliditeta, a može iznositi do 75 odsto bruto zarade na koju je prijavljena ta osoba. Kao što su “Vijesti” ranije pisale, postoje osobe sa invaliditetom koje su osnovale svoje firme i sami sebe prijavili na zarade i preko osam hiljada eura, od čega im država uplaćuje oko 6,3 hiljade eura.

Broj korisnika ovih subvencija, kao i visina zarada na koje su prijavljeni, se povećava iz godine u godinu, a posljednjih mjeseci je to dostiglo drastična povećanja, tako da se humana ideja pretvorila u svoju suprotnost i pustošenje državne kase.

U prošloj godini je Fond prihodovao oko 9,8 miliona eura od doprinosa, dok su za subvencije isplatili 14,4 miliona eura. Za cijelu ovu godinu iznos subvencija je budžetom bio planiran na iznos od 13 miliona eura.

Koordinator Fonda za profesionalnu rehabilitaciju Denis Martinović kazao je za “Vijesti” da je već za četiri mjeseca ove godine za isplatu subvencija potrošen iznos od 9,45 miliona eura, zbog čega su i tražili da im se rebalansom opredijeli još 13 miliona eura.

Sadašnji zakon ne predviđa ograničenja visine zarade koja se subvencioniše, kao ni mogućnosti kontrola tih zarada, odnosno da li se one obračunavaju na osnovu stvarnog učinka tog radnika i njegovog doprinosa preduzeću. Zbog toga se ovaj Fond obratio resornom Ministarstvu rada i socijalnog staranja kako bi se promijenio zakon i ograničila visina subvencije.

Martinović navodi da se broj poslodavaca, korisnika prava na subvenciju zarade, u periodu 2017-2022. godine u prosjeku godišnje nominalno povećao za više od 300, dok se broj zaposlenih lica sa invaliditetom u prosjeku povećao za više od 500.

“U 2022. godini je 496 novih lica sa invaliditetom za koje poslodavac ostvaruje pravo na subvenciju, dok je od početka godine do danas oko 350, što je oko dvije trećine broja u odnosu na cijelu prošlu godinu. Broj poslodavaca i broj zaposlenih osoba sa invaliditetom korisnika prava na subvenciju zarade iz godine u godinu uvećava i da takav trend treba očekivati i u narednom periodu, a na današnji dan imamo već blizu 3.500 lica sa invaliditetom korisnika prava na subvenciju zarada. Smatramo problematičnim način kako se utvrđuje postupak i kriterijumi za utvrđivanje procenta invaliditeta. Pravilnik o kriterijumima i uslovima za utvrđivanje procenta invaliditeta treba izmijeniti i uskladiti sa Zakonom jer nam podatak govori da za tri mjeseca 2023. godine imamo 491 novo lice za koje je utvrđen status lica sa invaliditetom”, kazao je Martinović.

Dobijaju i tužbe ako zakasne sa isplatom subvencije

Fond nema zakonske mogućnosti da kontroliše korisnike subvencija, a dešava se da ih ti poslodavci tuže ako zakasni isplata subvencija i za nekoliko dana.

Martinović kaže da prema sistematizaciji Fond treba da ima 12 zaposlenih, ali da ih sada ima samo osam i da ne mogu da stižu da obrađuju sve veći broj zahtjeva koji dobijaju. On je kazao da je za popunjavanje preostala četiri radna mjesta neophodna saglasnost Ministarstva finansija, raspisivanje javnog oglasa putem Uprave za ljudske resurse, koja zakazuje i obavlja testiranja prijavljenih kandidata. Da je procedura zapošljavanja duga i komplikovana, pokazuje primjer iz prošle godine kada je oglas raspisan u januaru, a jedna osoba zaposlenja tek u julu.

On je naveo da je kompleksna procedura od prijema zahtjeva za subvencije do njene isplate jer predviđa procedure u Fondu, Zavodu za zapošljavanje i Ministarstvu finansija.

”Iz navedenog se može vidjeti da je riječ o veoma složenoj, kompleksnoj I zahtjevnoj proceduri, da se ona obavlja sa malim brojem izvršilaca, a povećanog obima posla, usljed stalnog priliva novih zahtjeva, pa predlažemo da naši korisnici odnosno poslodavci nađu razumijevanja i strpljenja i radi dobre poslovne saradnje odustanu od podnošenja tužbenih zahtjeva. Članom 6 Ugovora o dodjeli subvencije zarade ugovoreno je da će stranke eventualne nesporazume rješavati mirnim putem i sporazumno, iz kojeg razloga i predlažemo da ubuduće poslodavci u slučaju kašnjenja sa isplatama subvencija, umjesto advokatima obrate našem Odsjeku za pravne poslove i zastupanje, radi eventualnih rješavanja problema”, kazao je Martinović.

Slični Članci