Napad na Izrael izazvaće sjutra korekciju na tržištima, dolar i zlato jedini sigurni

Napad Irana na Izrael sigurno će osjetno sniziti berzanske indekse u ponedjeljak, sigurno utočište vjerovatno će biti dolar i zlato, koje je posljednjih sedmica vrlo “vruća investicija”.  Energetski sektor je takođe ove godine u  plusu, zaslugom stalno rastućih cijena nafte.

Nakon dramatične eskalacije napetosti na Bliskom istoku, u ponedjeljak, kada se finansijska tržišta ponovno otvore, možemo samo nagađati kolika će biti panika, no vrlo je moguće (pogotovo uz mogući rast cijena nafte iznad 100 dolara) ovo bi mogao biti uvod u veliku korekciju prema dolje.

Međutim, malo je vjerojatno da će jednodnevni pad biti tako značajan kao jučerašnji za bitcoin, koji je pao osam posto na ispod 62.000 dolara u trenutku kada je svijet saznao za iranski napad dronovima i projektilima.

Kako ne bismo bili svjesni koliko brzo stvari mogu krenuti na gore, Jamie Dimon iz JPMorgan Chasea prilično je proročanski upozorio u petak: “Ekonomski pokazatelji i dalje su uglavnom povoljni, ali gledajući unaprijed, moramo biti svjesni brojnih uzočnika rizika, uglavnom geopolitička trvenja i inflatorni pritisci vjerojatno su preveliki u ovom trenutku, a mogućnost da će ispasti gore od očekivanog puno je veća od opšteg mišljenja”, sažetak je riječi čelnika najvećie američke komercijalne banke.

U petak je otvorena sezona tromjesečnih zarada i uglavnom nadmašena očekivanja, no dionice su ipak pretrpjele pad od više od šest odsto, najveći u gotovo četiri godine.

Dimonov pesimistični pogled na budućnost, posebno izjava da će neto kamatna marža ove godine biti niža od očekivanja Wall Streeta, očito nije prošao nezapaženo, dodamo li tome još uvijek dosta visoku američku inflaciju iz marta i, naravno, zaoštravanje odnosa Irana i Izraela, pa je jasno zašto su rizična ulaganja takođe bila pod pritiskom prošle sedmice.

Najviše je ove godine izgubio njujorški Dow Jones, 2,4 odsto, a najviše su izgubile dionice banaka. Tehnološki Nasdaq bio je na sedmičnm nivou sa gubitkom od samo pola odsto. Indeks volatilnosti (ili indeks straha) VIX dosegnuo je najviši nivo od prošlog oktobra.

Već je neko vrijeme jasno da Fed neće moći “spustiti” inflaciju na dva odsto te ćemo se morati polako pomiriti s činjenicom da je inflacija od tri odsto nova normala.

Martovski CPI (indeks potrošačkih cijena) čak je ubrzao na 3,48 odsto, što je imalo značajan uticaj na tržišta obveznicama. Prinos na desetogodišnju američku obveznicu u srijedu je porastao najviše ove godine i trenutno je iznad 4,50 odsto. Američka centrala banka vjerojatno neće početi sa snižavanjem kamata u junu, nego će pričekati do septembra. Čini se da ove godine neće smanjiti kamate tri puta, nego samo jednom ili dva puta. Još početkom 2024. većina se zaklinjala da će Fed smanjiti kamatne stope šest puta za 25 baznih bodova.

U sadašnjoj situaciji naftni sektor jedan je od rijetkih dobitnika (nakon što je prošle godine bio jedan od rijetkih gubitnika s gubitkom od pet odsto). Čak je i najprofitabilniji među svim sektorima u prošlom mjesecu. Dionice Exxon Mobila u petak su dosegle novu rekordnu razinu od gotovo 124 dolara. Ove su godine te dionice porasle za 17 odsto, a za toliko je porastao i cijeli energetski sektor u indeksu S&P 500. Time je njegov ovogodišnji dobitak dvostruko veći od rasta cijelog tržišta. Dionice Marathon Petroleuma ove su godine porasle za 37 odsto.

Sve je to ponajviše posljedica poskupljenja nafte, koje je reagovalo na događanja na Bliskom istoku (a biće još izraženije u ponedjeljak).

Na ovogodišnje povećanje cijena nafte od 20 odsto utiče i neočekivano snažna američka privreda  koja je do sada bila otporna na relativno visoke kamatne stope.

Izvor: seebiz

Slični Članci