Najveće američke tehnološke kompanije izgubile 100 milijardi dolara tržišne kapitalizacije

Nakon što su američke tehnološke perjanice nastavile s berzanskim gubicima i početkom ove nedjelje, sve više analitičara smatra kako je završeno razdoblje njihovog uspona.

Tehnološki indeks Nasdaq u ponedjeljak je pao više od jedan posto na 6144 bodova po otvaranju trgovanja nakon što je u petak potonuo 2,4 posto, a negativni se sentiment proširio i na ostale sektore. Pad Nasdaqa predvodila je dionica Applea koja je gubila preko tri posto na 143,8 dolara, ali su pola posto gubili i Amazon i Alphabet. Facebook i Netflix pali su između 0,9 i 1,3 posto. Time je nastavljena korekcija koja je prošle nedjelje rezultirala najgorim tjednom za Nasdaq zbog ukupnog gubitka od 1,5 posto

Samo u petak Apple je potonuo gotovo četiri posto, a ukupno je pet najvećih američkih tehnoloških kompanija izgubilo 100 milijardi dolara tržišne kapitalizacije. Pad u petak na neki je način bio pretkazanje glavnog razloga negativnog sentimenta u ovoj nedjelji. Naime, u nedjelju su analitičari Mizuho Securitiesa smanjili svoju preporuku za Appleovu dionicu iz “kupiti” u “neutralno”.

Glavni razlog smanjenju jest mišljenje da je u trenutnoj cijeni već uračunata buduća zarada Applea te kako dionica ustvari i nema značajnog potencijala za rast. Stoga su u Mizuhu postavili ciljanu cijenu Applea u sljedećih godinu dana na 150 dolara, svega dolar više od cijene u petak. Inače, tehnološki sektor ove je godine jedan od glavnih pokretača rasta cijena američkih dionica.

Apple, Facebook i Amazon i dalje su za ovu godinu u plusu 27 posto, dok je Alphabet ojačao 20 posto. Najlošiji rezultat, ako se to tako može reći, bilježi Microsoft koji je ojačao “samo” 11 posto. Međutim, S&P 500 indeks tokom ove godine u plusu je sedam posto, što dovoljno govori o nadmoćnosti tehnoloških dionica. No, strani analitičari sada se pribojavaju hoće li tehnološke dionice sada postati i glavni pokretači pada tržišta. Pri tome kao argument ističu relativnu skupoću tehnoloških dionica. “Odnos rizika i zarade počeo se pogoršavati”, smatraju u JPMorgan Chaseu.

Slični Članci