Najjači svijetski “igrači” u trci za crnogorskim “crnim zlatom”

Nedavno raspisani tender za istraživanje nafte i gasa u crnogorskom podmorju definitivno će  privući globalno najjače svijetske kompanije u ovoj oblasti- njih čak 26  je iskazalo inicijalno interesovanje za učešće u projektu, među kojima norveški Statoil, ruski Gazpromnjeft, francuski Total, mađarski Mol i italijanski Edison.

Počev od decembra 2011. godine, kada je zvanično otvoren pristup podacima istraživanja nafte i gasa u Crnoj Gori, sobu sa podacima su posjetile sljedeće naftne kompanije- “Noble Eenergy” (SAD), “Edison” (Italija), “Egzon mobajl” (SAD), “Novatek” (Rusija), “Eni” (Italija), “Anadarko  petroleum corporation” (SAD), “Ina” (Hrvatska), “JX Niponn oil & energy” (Velika Britanija),  “TOTAL” (Francuska), “Hess corporation” (Velika Britanija),  vlasnik Jugopetrola “Hellenic petroleum” (Grčka), “Energean oil & gas” (Grčka), “Naftna industrija Srbije”, “Statoil” (Norveška), “Wintershall” (Njemačka), “Woodside energy” (Njemačka), “RWE Dea” (Njemačka) i američki “Marathon oil”.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Predmet ugovora o koncesiji za istraživanje ugljovodonika može biti pravo na geološko, geofizičko ili drugo detaljno ispitivanje zemljine kore, izuzev bušenja bušotine, u cilju utvrđivanja strukturnih i tektonskih karakteristika sredine i procjene prisustva ugljovodonika. Ugovor se dodjeljuje na period od dvije godine, nakon sprovedenog tenderskog postupka,.

Cilj dodjele ovog ugovora leži u namjeri države da poveća znanje o djelovima podmorja koja nijesu dovoljno istražena. Ovaj ugovor nije ekskluzivan tj isti se ne može konvertovati u ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika.

Ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljvodonika je podijeljen u dvije faze, i to fazu istraživanja i fazu proizvodnje ugljovodonika. Dodjelom ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika kompanija stiče pravo na proizvodnju ugljvodonika u podmorju Crne Gore.

Faza istraživanja zajedno sa fazom verifikacije rezervi može trajati najduže šest godina za blok na kopnu, odnosno sedam godina za blok na moru. Na osnovu zahtjeva koncesionara i to samo u onim slučajevima koji su definisani zakonom, faza istraživanja se može produžiti do dvije godine.

Odluku o dodjeli ugovora za istraživanje ugljovodonika donosi Vlada Crne Gore, dok odluku o dodjeli ugovora o proizvodnji ugljovodonika donosi Skupština Crne Gore, na predlog Vlade, prenosi portal Analitika.

Sa jednim koncesionarom se može zaključiti ugovor o koncesiji za proizvodnju ugljvodonika na površini koja obuhvata najviše 50% ukupne površine blokova određenih za proizvodnju. Ugovorom o koncesiji za istraživanje, odnosno ugovorom o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika može biti obuhvaćeno više blokova, pod uslovom da su isti fizički povezani u jednu cjelinu.

U slučaju da se u podmorju nađu komercijalne rezerve nafte i gasa, propisima je definisano da između 65 do 70 odsto profita od nafte ide državi, zahvaljući prevashodno tzv. superporezu na dobit od 50 procenata.

Slični Članci