Grafikon u nastavku rangira zemlje prema BDP-u po satu rada, odnosno prema produktivnosti rada. Podaci su preuzeti od Međunarodne organizacije rada, zaključno sa 2023. godinom.
On prikazuje produktivnost rada, odnosno koliko BDP-a (bruto domaćeg proizvoda) se proizvede po satu rada u svakoj zemlji. To je mjera ekonomskog učinka i efikasnosti rada, a ne stvarna zarada radnika po satu. Produktivnost rada može biti povezana s visokim zaradama, ali nije isto što i plata po satu. Tekst se fokusira na to koliko svaka zemlja generiše ekonomske vrijednosti po satu rada, što zavisi od industrija, tehnologije i drugih faktora, ali ne prikazuje plate.
Produktivnost rada mjeri količinu izlaznog proizvoda (BDP) proizvedenog po jedinici rada (sati rada) u određenom vremenskom periodu.
Mjeri se u međunarodnim dolarima (Int$), hipotetičkoj valuti koja se koristi za poređenje kupovne moći različitih zemalja, prilagođavajući se razlikama u cijenama. Ovo pomaže u evaluaciji BDP-a u odnosu na radni doprinos i daje uvid u efikasnost ljudskog kapitala i kvalitet proizvodnje. Na duži rok, povećanje produktivnosti je ključno za ekonomski rast.
Gdje su radnici najefikasniji u svijetu
Radnici u Luksemburgu su skoro tri puta produktivniji od onih u Kataru, zahvaljujući snažnom sektoru finansijskih usluga u zemlji, koji generiše značajan izlaz sa relativno manjim brojem ljudi.
Devet od prvih 10 zemalja na ovoj listi nalazi se u Evropi, dok je Singapur jedini izuzetak.
Evropljani rade manje sati od američkih radnika, a postižu slične nivoe proizvodnje po glavi stanovnika. Mnoge bogate evropske zemlje imaju i manje populacije, sa radnicima koncentrisanim u industrijama sa visokom dodatom vrijednošću (kao što su finansijske usluge ili energija), što doprinosi višim stopama BDP-a po glavi stanovnika.
Povezano s tim, EU takođe primjenjuje snažne zaštite za radnike i ima neke od najdužih obaveznih plaćenih slobodnih dana, što može pomoći ravnoteži između privatnog i poslovnog života, kao i produktivnosti.
Međutim, način na koji se podaci analiziraju može promijeniti ove rangove. Na primjer, 2022. godine, sat rada u Njemačkoj bio je 1% produktivniji nego sat rada u Sjedinjenim Američkim Državama, ali njemački zaposlenik je proizveo 20% manje od američkog tokom godine.