Najbogatiji čovjek Ujedinjenog Kraljevstva, Sir Jim Ratcliffe, šef diva hemijske industrije kompanije Ineos, planira sjedište svoje kompanije da preseli u Monako i tako na porezima uštedi do četiri milijarde funti, piše The Guardian.
Ineos navodno intenzivno radi s konsultantskom kućom PwC na izgradnji nove poslovne strukture koja bi dramatično smanjila poreze koje ta kompanija trenutno plaća, a taj je Ratcliffeov potez utoliko zanimljiviji s obzirom na to da je prije referenduma 2016. godine bio glasni zagovornik Brexita.
Sam Ratcliffe u svojim rukama drži 60 posto vlasništva hemijskog giganta, koji zapošljava 18.500 ljudi, a lani je imao profit veći od 2,2 milijarde funti. Dodatno, njegova dva najbliža saradnika posjeduju svaki po još 20 posto vlasničkog udjela, a navodno i oni planiraju preseljenje na Azurnu obalu kako bi izbjegli plaćanje poreza na Ostrvu. Kako prenosi Guardian, prema najnovijim izvještajima, moćna bi trojka ovime mogla uštedjeti minimalno 440 miliona funti.
Vođa britanskih liberalnih demokrata Sir Vince Cable, Ratcliffeov je potez opisao kao „duboko ciničan”, dok je član engleskog parlamenta John McDonnell izjavio da je „veoma razočaran”.
– Što znači svaki peni koji je na ovaj način izbjegnut u plaćanju poreza? To znači da Nacionalni zdravstveni sistem (NHS) ne može tretirati pacijente kao što bi inače mogao, znači da naša djeca neće dobiti obrazovanje koje zaslužuju i znači manje sigurnosti na našim ulicama. Apelujem na takve ljude: ovo je odlična zemlja za život, samo joj morate doprinositi kao i mi ostali – dodao je McDonnell.
Stručnjaci sa univerziteta u Sheffieldu upozoravaju da Ratcliffe i njegov Ineos imaju više mogućnosti za izbjegavanje poreza, a ovoj kompaniji to nije strano. Naime, Ratcliffe je 2010. preselio sjedište kompanije u Švajcarsku na šest godina, nakon što se s britanskom Vladom prepirao upravo oko plaćanja poreza.
Inače, Jim Ratcliffe je u maju prošle godine proglašen najbogatijim čovjekom u Ujedinjenom Kraljevstvu, i to nakon što se sam javio Sunday Timesu koji je objavio listu najbogatijih ljudi, požalivši se da je njegovo bogatstvo „drastično podcijenjeno”. Nakon što im je dao uvid u dokumente Ineosa koji je osnovao 1998. godine, njegovo su bogatstvo ”otežali” za više od 15 milijardi funti na ukupno 21 milijardu, što je bilo dovoljno da s 18. mjesto sjedne na samo čelo ljestvice bogataša.
Jutarnji.hr