Na tržištu telekomunikacija u regionu uveliko se miješaju karte. Norveški „Telenor” otišao je iz regiona, a na njegovo mjesto došla je češka PPF grupa. Američki investicioni fond KKR prodao je United grupu u okviru koje posluje kablovski operater SBB, a kupac je britanski investicioni fond „BC partners”.
Deutsche Telekom povlači se iz regiona i sada prodaje „Telekom Albanija” za koji konkuriše „Telekom Srbija”.
Srpska nacionalna telekomunikaciona kompanija krenula je u ofanzivu. Osim pomenute namjere o širenju na Albaniju „Telekom” Srbija već povećava poslovanje u Republici Srpskoj. Naime, „Telekom Srpske”, koji je u vlasništvu „Telekoma Srbija”, kupuje tamošnja dva kablovska operatera. Prošlog mjeseca Komisija za zaštitu konkurencije BiH dala je zeleno svijetlo za preuzimanje kablovskog operatera „Telrad net Bijeljina”, a ovih dana objavljeno je da je „Telekom Srpske” kupio 100 odsto udela u kompaniji „Blicnet Banja Luka”. Prodavac je „Telekom Slovenija”. Upućeni kažu da širenjem biznisa na region nacionalna kompanija povećava svoju vrijednost što će joj pomoći da izdrži konkurenciju.
Mahmud Bušatlija, konsultant za strana ulaganja, kaže da je za svaku pohvalu odluka da se „Telekom” širi na region.
– Za mene, kao protivnika privatizacije ove kompanije, to je dobra odluka. Kada se pogledaju planirani petogodišnji novčani tokovi vidi se da kompanija ima kapacitet da se zaduži, ali i da to lako vrati. To se vidjelo i po tome što je i do sada značajno investirala. Prvo je 2007. godine kupila „Telekom Srpske” za 646 miliona eura, a 2012. godine otkupila je 20 odsto grčkih akcija za 380 miliona eura. Prije toga je otkupila 29 odsto italijanskog udjela za 195 miliona eura – kaže Bušatlija.
Zamjerka ovog stručnjaka je što oni sa širenjem na region nisu krenuli ranije. Podsjeća da je bivši menadžment, sa Brankom Radujkom na čelu, imao takve planove, pa i za kupovinu slovenačkog „Telekoma”, a da je sadašnje rukovodstvo dugo oklijevalo.
– Puno vremena je izgubljeno. Bila je kriza i moglo se kupiti i više. Upravo Deutsche Telekom, koji je prisutan svuda u regionu, bio je u teškoćama zbog kojih je morao da proda mobilnu telefoniju u SAD, kao i svoju englesku firmu. U Albaniji sada prodaju „Telekom”, za koji mi konkurišemo, a prisutan je i u Rumuniji, Bugarskoj, Mađarskoj. Mogli smo i ranije nešto od njega da kupimo – kaže on.
Po njegovim riječima i kupovina kablovskih operatera deo je strategije širenja i povećavanja multimedijalne ponude klijentima. Znači, korisnicima nude ne samo fiksnu i mobilnu telefoniju, već i televiziju, kućni internet.
– Tom preduzeću nedostaje dalja profesionalizacija menadžmenta, u smislu da zarade menadžera moraju da budu vezane za profit kompanije, jer je to način da se isključe uticaj političara i razna sponzorstva. Kada se od glavnog menadžera bude tražilo da finansira neki fudbalski klub on će to da plaća dijelom iz sopstvene zarade pa će moći da odbije. To je bio problem s fiksnom platom Petera Kamaraša u „Željezari” – kaže Bušatlija.
Da li će srpski „Telekom” uspjeti da se proširi na Albaniju videćemo. Iako je sa 60 miliona eura dao najpovoljniju ponudu za kupovinu „Telekoma Albanija”, „Telekom Srbija” nije dobrodošao u Albaniju, prenosi prištinski list „Koha ditore”.
Pozivajući se na zvanične izvore iz albanske vlade, list navodi da se više predstavnika srpske kompanije sastalo sa predstavnicima Ministarstva saobraćaja i telekomunikacija u Tirani.
„Tokom ovog sastanka, predstavnici ‘Telekoma Srbije’ postali su svjesni stava albanske strane da nisu dobrodošli da postanu dio tržišta mobilnih telefona, iako su investicije Srbije važne za Albaniju”, citira list neimenovanog zvaničnika albanske vlade. „’Telekom Srbija’ u Albaniji nije dobrodošao. Iako je odluka na samim kompanijama, učešće ‘Telekoma Srbije’ na tržištu mobilnih telefona može donijeti reakcije koje bi mogle negativno da utiču na samu kompaniju. Spremni smo i očekujemo srpske investicije u zemlji, ali za ovaj sektor preferiramo investitora sa drugim profilom”, rekao je listu, sagovornik iz albanskog Ministarstva saobraćaja.
Ministar trgovine i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić izjavio je prethodnih dana za Radio slobodna Evropa da ponuda „Telekoma Srbija” za kupovinu „Telekoma Albanija” ne znači da je država odustala od ideje o prodaji te kompanije, već da se na taj način povećava njena vrijednost. Inače, već dugo se nagađa da se razmišlja i prodaji manjinskog udjela.
– Budžet je u suficitu tako da vlada nije pritisnuta finansijskim razlozima i ne mora da proda „Telekom”. O prodaji manjinskog paketa se stalno priča. Smatram da je to bolja opcija, jer na taj način pare dobija direktno kompanija i može da ih uloži u razvoj. Problem je kada država prodaje pa pare odu u budžet i potroše se za sasvim druge namjene. Novi vlasnik mora da investira što je dodatni trošak pa zato takav koncept prodaje propada – smatra Bušatlija.
Politika, SEEbiz