U odnosu na 2015. godinu taj je iznos veći za 67 posto. Nasuprot tome, prošle je godine u prirodnim katastrofama stradalo manje ljudi nego u 2015., ukupno 8.700. U 2015. život je izgubilo 25.400 ljudi.
Najveće su štete prošle godine prema izvještaju Munich Rea, prouzrokovali potresi na japanskom ostrvu Kyushu u aprilu, u iznosu od 31 milijarde dolara, i poplave u Kini u junu i julu, od 20 milijardi dolara.
Najviše je prirodnih katastrofa – njih 160 – zabilježeno u Sjevernoj Americi, navode u njemačkom reosiguravaču. U toj je regiji najteže posljedice izazvao uragan Matthew, odnijevši u oktobru samo na Haitiju 550 ljudskih života i prouzročivši materijalnu štetu u iznosu od 10,2 milijarde dolara.
Kanada se pak u maju borila s požarima nakon velikih proljetnih vrućina i suša, koje su prouzrokovale štete od oko četiri milijarde dolara. Ljeto je pak donijelo teške poplave na jugu SAD-a, uz ukupan iznos šteta od 10 milijardi dolara.
U Evropi je pak niz oluja u drugoj polovini maja i u prvoj polovini juna izazvao štete od poplava u iznosu od šest milijardi dolara, pri čemu su posebno teško pogođena bili Njemačka i glavni grad Francuske Pariz.
U Munich Reu navode da osigurano nije bilo oko 70 posto šteta navedenih u izvještaju.
U Kini nije bilo osigurano oko 98 posto finansijskih šteta koje su prouzrokovale ljetne poplave. U SAD-u udio šteta koje nisu bile osigurane iznosi 75 posto, a u Evropi 47 posto, prenosi Seebiz.