Nakon nekoliko godina neuobičajeno visokog optimizma na finansijskim tržištima i porasta cijena akcija na najviše razine u historiji, sada dolazi do otriježnjenja i ponovnog pada cijena.
S rekordno visoke razine dosegnute prije mjesec dana, američke akcije pale su u prosjeku 9% dok su u istom periodu evropske akcije pale još više. Najbolji pokazatelj pada u Evropi je njemački indeks DAX koji se sastoji od dionica 30 velikih njemačkih kompanija, a koji je od sredine prošlog mjeseca pao čak 15%!
Cijena nafte je također pala, za 15% u samo dvije nedjelje, što također ukazuje na nervozu na finansijskim tržištima.
Koji su razlozi ovog naglog pada na tržištima?
Uzimanje profita ostvarenog u posljednjih nekoliko godina
Od posljednjeg značajnijeg pada na tržištu koji se dogodio krajem 2011. godine, američke akcije su u prosjeku porasle 87%, a njemačke čak 100%, što je definitivno bilo previše s obzirom na tempo ekonomskog oporavka nakon recesije. Nakon svakog velikog rasta uobičajene su veće korekcije poput ove koja je trenutno u tijeku.
Prestanak masovnog štampanja novca u SAD-u
Američka centralna banka je nakon 7 godina napokon odlučila završiti programe povećanja likvidnosti u finansijskom sistemu kroz koje je ubacila hiljade milijardi dolara u finansijski sistem. Tako velika količina novca je dovela kamatne stope na najniže razine u historiji pa je zaduživanje bilo iznimno jeftino. Sada je samo pitanje vremena kada će kamatne stope početi značajnije rasti pa su mnogi investitori u strahu da će to imati negativan uticaj na rast ekonomije.
Moguća recesija u Njemačkoj
Dok su za vrijeme krize mnoge države bile u velikim problema, Njemačkoj je išlo sasvim dobro te je bila stup stabilnosti u Evropi, no sada je i sama u problemima. Ekonomski rast je niži od očekivanog, a inflacija toliko niska da postoji opasnost od deflacije koja je pogubna za svaku ekonomiju. Nedavno je čak i konzervativna njemačka centralna banka podržala Evropsku centralnu banku u pokretanju masovnog programa podsticanja likvidnosti u finansijskom sistemu, a očekuje se da će se tim programom potaknuti ekonomski rast. Kad se tome pridodaju i međusobne sankcije između Evropske unije i Rusije, moguće je da će čak i u Njemačkoj ponovno doći do blaže recesije.
Novi problemi u Grčkoj i Španiji
Nakon nekoliko godina mira, trenutna situacija je ponovno potaknula paniku na finansijskim tržištima u Grčkoj i Španiji. U srijedu su grčke akcije izgubile više od 9% dok su kamatne stope na dug naglo porasle. Slično se događa i sa španskim obveznicama te u manjoj mjeri s francuskima.
Osim navedenih razloga, ne treba zaboraviti niti ostale potencijalne prijetnje stabilnosti kao što su širenje zaraze virusom ebole koja se sada pojavljuje i u Evropi i SAD-u te ratove u Siriji i Iraku te Ukrajini.
Na temelju svih navedenih događaja moguć je nastavak povećane volatilnosti i pada cijena. Sve više klijenata MTradinga– vodeće online brokerske kuće u regionu – trenutnu situaciju koristi za otvaranje dugoročnijih short pozicija što ukazuje na to da očekuju daljnji pad te na njemu planiraju ostvariti profit.