“Montesalina” želi da pokrene proizvodnju soli u ulcinjskoj Solani

Kompanija “Montesalina”, bivša “Solana L&L Company”, koja je i ranije bila zainteresovana za zakup ulcinjske Solane, prijavila se za revitalizaciju preduzeća na nedavno objavljeni javni poziv za dostavljanje poslovnih ideja za povećanje održivosti tog područja Parka prirode.

To je “Vijestima” potvrdio izvršni direktor “Montesaline” Adrian Gazivoda.

Ovaj javni poziv je objavilo Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, a ponude se mogu dostavljati do 14. januara naredne godine.

“Na ovaj način kompanija ‘Montesalina’ je pokazala interes za očuvanje ovog istorijskog i prirodnog bisera. Cilj inicijative je oživljavanje tradicionalne proizvodnje soli i osiguranje održivog razvoja ovog područja, poznatog po svojoj kulturnoj i ekološkoj važnosti”, kazao je Gazivoda.

On je podsjetio je da je Solana ima višedecenijsku tradiciju u proizvodnji soli i da se smatra jednim od ključnih staništa za ptice migratorne vrste.

“Nakon godina neaktivnosti, ovaj javni poziv predstavlja priliku za ponovno pokretanje proizvodnje, uz očuvanje prirodnih resursa i kulturnog identiteta”, naveo je Gazivoda.

Ministarstvo je nedavno javno pozvalo sva fizička i pravna lica iz zemlje i inostranstva, da predlože inovativne ideje koje će doprinijeti podsticanju proizvodnje soli i nusproizvoda na tradicionalan način, podsticanju diverzifikacije lokalnih proizvoda povezanih sa proizvodnjom soli, podsticanju drugih vidova proizvodnje komplementarnih proizvodnji soli (koristeći morsku vodu i bazene evaporacije), sprečavanju širenja invazivnih biljnih i životinjskih vrsta, te njihovom iskorištavanju u ekonomske svrhe, očuvanju halofita, unapređenju postojeće industrijske infrastukture, razvoju novih sadržaja u cilju ponovnog korišćenja industrijske infrastrukture, restauraciji i održavanju dovodnog kanala od Rta Đerane do Solane…

Cilj poziva je i da se dođe do ideja koje će pomoći primjeni obnovljivih i alternativnih izvora energije u cilju unapređenja efikasnosti rada pumpi, razvoju održivih ponuda posjetiocima uz ponudu interpretacije prirode i nasljeđa na području Parka prirode, očuvanju i obnovi kulturne baštine, pejzaža kao što su kalimere i drugih tradicionalnih lokalnih vještina, upotrebi peloida (medicinsko blato) u medicinske, terapeutske i kozmetičke svrhe, očuvanju ekosistema, te zaštićenih vrsta i staništa, obrazovanju o zaštiti prirode i biološkoj raznovrsnosti i ublažavanju uticaja klimatskih promjena na životnu sredinu…

Gazivoda je istakao da njihova poslovna ideja uključuje modernizaciju procesa proizvodnje soli uz strogo poštovanje principa održivog razvoja. Plan, kako je kazao, predviđa stvaranje novih radnih mjesta za lokalno stanovništvo, kao i saradnju sa ekološkim i turističkim organizacijama kako bi se dodatno promovisala vrijednost Solane.

“Ovo je jedinstvena prilika da spojimo tradiciju i inovaciju. Naš cilj je da Solanu “Bajo Sekulić” ponovo pretvorimo u ekološki i ekonomski značajan centar, koji će donositi koristi i zajednici i prirodi”, istakao je Gazivoda.

Naveo je da lokalne vlasti i javnost s nestrpljenjem iščekuju rezultate tog procesa, s obzirom na značaj revitalizacije Solane za cjelokupni region.

“Očekujem se da će odabrane ideje biti predstavljene u narednim mjesecima”, kazao je Gazivoda.

(Opširnije u VIjestima)

Slični Članci