Međunarodni monetarni fond (MMF) radi na platformi za digitalne valute centralnih banaka (CDBC, Central Bank Digital Currencies) kako bi omogućio transakcije između zemalja, izjavila je u ponedjeljak izvršna direktorka MMF-a Kristalina Georgieva.
„Digitalna valuta centralne banke ne bi trebalo da bude fragmentirani nacionalni predlog. Da bismo imali efikasnije i pravednije transakcije potrebni su nam sistemi koji povezuju zemlje – potrebna nam je interoperabilnost“, rekla je Georgieva na konferenciji kojoj su prisustvovale afričke centralne banke u Rabatu u Maroku, piše Reuters.
„Iz tog razloga u Međunarodnom monetarnom fondu radimo na platformi globalne digitalne valute centralnih banaka“, rekla je ona.
MMF želi da se centralne banke dogovore o zajedničkom regulatornom okviru za digitalne valute koji će omogućiti globalnu interoperabilnost.
“Ako ne uspijemo da postignemo dogovor oko zajedničke platforme stvoriće se vakuum koji bi vjerovatno popunile kriptovalute”, rekla je Georgieva.
CBDC bi kontrolisale centralne banke, dok su kriptovalute skoro uvijek decentralizovane.
Već 114 centralnih banaka je u nekoj fazi istraživanja digitalne valute, a „oko 10 banaka već postiže cilj“, rekla je direktorka MMF-a.
„Ako zemlje razvijaju CDBC samo za domaću upotrebu, mi nedovoljno koristimo njihove kapacitete“, dodala je ona.
CBDC, takođe, može da pomogne u promovisanju finansijske inkluzije i da plaćanja učini jeftinijim, rekla je Georgieva, napominjući da prosječna cijena transfera novca iznosi 6,3 odsto i to je 44 milijarde dolara godišnje, prenosi Biznis.rs.
Georgieva je naglasila da digitalna valuta centralnih banaka treba da bude podržana sredstvima i dodala da su kriptovalute prilika za ulaganja kada su poduprte sredstvima, ali kada nijesu one su „špekulativna investicija.”