Eskalacija trgovinskih i carinskih tenzija između SAD-a i Kine imala bi „skupe“ ekonomske posljedice širom svijeta, izjavila je Gita Gopinath, zamjenica izvršnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda, za CNBC u srijedu.
„Vidimo trgovinu vođenu geopolitičkim razlozima širom svijeta, zbog čega, kada pogledate ukupnu trgovinu u odnosu na BDP, ona je na zadovoljavajućem nivou, ali ko s kim trguje sigurno se mijenja,“ rekla je.
SAD i Kina manje trguju jedna s drugom, a neki dijelovi njihove trgovine preusmjeravaju se preko drugih zemalja, dodala je.
Trgovinske tenzije između SAD-a i Kine, kao i između Evropske unije i Kine, rastu ove godine, pri čemu su i SAD i EU uveli veće carine na određenu kinesku robu zbog, kako tvrde, nepravednih trgovinskih praksi iz Pekinga.
Kina je takođe najavila veće privremene carine na neke uvoze iz EU, dok se mjere odmazde nastavljaju.
Ako bi se carine eskalirale, modeli Međunarodnog monetarnog fonda sugerišu da bi to bilo „skupo za sve,“ izjavila je Gopinath za CNBC-ovu Karen Tso na marginama godišnjeg sastanka agencije u Vašingtonu.
„Proizvodnja će biti mnogo niža od onoga što projektujemo za sve zemlje u svijetu, biće pritiska na inflaciju, tako da to nije smjer kojim treba ići,“ objasnila je.
Komentari Gopinath dolaze nakon što je izvršna direktorica MMF-a Kristalina Georgieva prošle sedmice izjavila da međunarodna trgovina više neće biti „motor rasta“ kao nekada i da bi „odmazde“ u trgovini mogle nanijeti štetu onima koji ih nameću jednako kao i njihovim metama.
Tim Adams, izvršni direktor Instituta za međunarodne finansije, takođe je u srijedu upozorio da bi prijedlozi carina američkog predsjedničkog kandidata Donalda Trumpa mogli prekinuti put ka dezinflaciji i dovesti do viših kamatnih stopa.
Gopinath iz MMF-a je rekla da bi i za SAD i za Kinu bilo korisno da imaju „dobre radne odnose,“ napominjući da je to važno i za ostatak svijeta.
„U interesu svih je da se ovi odnosi održavaju,“ izjavila je.
MMF je u svom nedavnom izvještaju o svjetskim ekonomskim izgledima upozorio da rastuće protekcionističke politike predstavljaju rizik za ekonomski rast.
„Široko povlačenje iz globalnog trgovinskog sistema zasnovanog na pravilima podstiče mnoge zemlje da preduzimaju jednostrane akcije. Ne samo da bi intenziviranje protekcionističkih politika pogoršalo globalne trgovinske tenzije i poremetilo globalne lance snabdijevanja, već bi moglo i smanjiti izglede za srednjoročni rast,“ navodi se u izvještaju.