Državna revizorska institucija (DRI) dala je negativno mišljenje na pravilnost poslovanja Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV) za 2023. godinu. Takođe, kolegijum DRI, koji čine predsjedavajući Senatom DRI senator Nikola N. Kovačević i senator dr Milan Dabović, izrazio je pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje na finansijsku reviziju.
DRI je utvrdila da je Agencija za civilno vazduhoplovstvo prodala službeni automobil bez saglasnosti Vlade, što je u suprotnosti sa Uredbom o prodaji pokretnih stvari u državnom vlasništvu.
Kako se navodi u izvještaju, revizijom pravilnosti utvrđene su neusklađenosti poslovanja ACV sa zakonima o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, o radu, o javnim nabavkama, o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti. Utvrđena je i neusklađenost sa zakonima o porezu na dohodak fizičkih lica i o obligacionim odnosima, sa uredbom o uspostavljanju unutrašnje revizije u javnom sektoru, o naknadi troškova zaposlenih u javnom sektoru, o prodaji i davanju u zakup stvari u državnoj imovini, kao i sa Pravilnikom o visini naknada za izdavanje operativne licence, sertifikata, odobrenja i dozvola u vazdušnom saobraćaju.
DRI je utvrdila da je određen broj lica zaposlen bez prethodnog javnog konkursa. Takođe, utvrđeno je da ugovori o radu sa zaposlenima ne sadrže visinu koeficijenta i sve elemente propisane Zakonom radu.
Agencija nije prezentovala dokaze o radnopravnom statusu za lica angažovana ugovorima o djelu, tako da DRI nije mogla utvrditi pravilnost obračuna poreskih obaveza na isplaćene naknade piše u izvještaju.
Kako je utvrđeno, ni prekovremeni rad nije u svim aspektima organizovan shodno odredbama Zakona o radu.
Agencija u izvještaju nije iskazala sve sprovedene direktne nabavke od najmanje 8.383 hiljade eura, koje se odnose na usluge reprezentacije, usluge hotelskog smještaja i putnog zdravstvenog osiguranja.
DRI je utvrdila da je ACV prodala službeni automobil bez saglasnosti Vlade, što je u suprotnosti sa Uredbom o prodaji pokretnih stvari u državnom vlasništvu. aCv nije slala opomene kupcima koji joj duguju, niti je pokretala sudske procese za naplatu potraživanja.
Takođe je izvršila indirektan način otpisa potraživanja za putničke i robne naknade u iznosu od 174.955,78 eura, što se primjenjuje kada realno stanje ukazuje da potraživanje u jednom dijelu ili u cjelosti može biti nenaplativo konstatovano je u izvještaju.
DRI je, između ostalog, utvrdila i da ACV nema uspostavljenu unutrašnju reviziju od septembra 2022. godine.
Agencija je za 2023. godinu ostvarila prihode u iznosu od 7.130.485 eura, što je za 1.457.860 eura, ili 20,45 odsto, više u odnosu na planirane prihode. Rashodi su ostvareni u iznosu od 4.639.656,25 eura, što je za 868.793 eura, ili 16,56 odsto, manje od planiranog. S.Ć.
Pokrenuli procedure za unapređenje rada
Novo rukovodstvo ACV pokrenulo je procedure za unapređenje poslovanja i otklanjanje neusklađenosti iz prethodnog perioda na koje je ukazala i DRI.
– Napominjemo da je ACV prošle godine bila u specifičnoj situaciji, s obzirom na to da u jednom periodu nije imala direktora, a potom je institucija bila u stanju sa vršiocem dužnosti direktora rekli su iz ACV.
Dodali su da je DRI ukazano da će određene nepravilnosti biti riješene organizacionim promjenama kroz novi Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta.
– Prije revizije DRI, menadžment i Savjet Agencije već su prepo znali da je potrebno poboljšati ili usvojiti nove procedure, kao i uskladiti poslovanje u određenim oblastima naveli su iz ACV.