Milioni na računu, ali neće biti isplata: Opština Kotor u finansijskoj blokadi

Opština Kotor je trenutno u potpunoj finansijskoj blokadi, sva plaćanja iz budžeta su stopirana od prvog januara i zaposleni na vrijeme neće dobiti januarsku platu.

Za “Vijesti” je ovo kazao nosilac liste koalicije Demokrata i Pokreta Evropa sad (PES) Vladimir Jokić koji je bio predsjednik Opštine do održavanja izbora u tom gradu prošle godine.

U Kotoru su 29. septembra prošle godine održani lokalni izbori, ali zbog prigovora u vezi sa dva biračka mjesta, konačni rezultati još nijesu proglašeni, nova vlast nije uspostavljena, niti je usvojen budžet za ovu godinu, kao ni odluka o privremenom finansiranju.

Jokić je 11. oktobra lani podnio Ustavnom sudu dvije žalbe zbog pat pozicije koja je postojala u kotorskoj izbornoj komisiji.

Ustavni sud, međutim, 24. oktobra nije donio odluku o Jokićevim žalbama, jer je rezultat glasanja bio 3:3. Iz Ustavnog suda su u saopštenju pojasnili da je troje sudija zauzelo stav da imaju ovlašćenje da izborni spor ispitaju u suštini, dok ih je troje smatralo da je izborni postupak strogo formalni i da treba da ispitaju samo procesne nepravilnosti u radu nadležne izborne komisije.

Jokić je krajem oktobra prošle godine povukao ustavne žabe da bi se okončao izborni proces.

I Demokratska partija socijalista (DPS) žalila se u novembru prošle godine Ustavnom sudu na odluku Državne izborne komisije (DIK) da odbije njihov prigovor u vezi sa izborima na dva biračka mjesta u Kotoru. O ovome Ustavni sud još nije odlučio.

“Opština Kotor je trenutno u potpunoj finansijskoj blokadi, što je uzrokovano političkom i institucionalnom blokadom. Nije usvojena ni odluka o privremenom finansiranju, kao ni odluku o budžetu opštine, te samim tim od 1. 1. ne može se isplatiti ni jedan jedini euro sa opštinskog računa. Činjenica da od 30. 10. opština nema predsjednika dovela je do toga da nema ni zakonski ovlašćenog predlagača ovih odluka. Posljedice su i više nego ozbiljne i zabrinjavajuće. Naime, svaki dan ovakvog stanja košta opštinu određene kamate i sredstva prinudnog izvršenja. Pored toga, najvredniji resurs, a to je vrijeme, se nepovratno gubi. Priprema sezone, donošenje investicionih planova, kašnjenje u svemu će imati dugoročne posljedice. Sudbine ljudi koji žive od zarada će biti ugrožene, mnogi od njih su kreditno zaduženi, zavise samo od isplate zarada. Situacija će ubrzo postati alarmantna”, istakao je Jokić.

Rješenje na političkom terenu

Prema njegovim riječima, trenutna situacija je takva da je jedino rješenje na političkom terenu.

“Kako je trenutna blokada nastala u procesu odlučivanja pred Ustavnim sudom po žalbi DPS, tu je i rješenje: ili da se izabere novi sudija Ustavnog suda i donese konačna odluka po žalbi, što DPS opstruira u državnoj skupštini ili da DPS povuče ustavnu žalbu, što sam ja uradio u istovjetnoj situaciji, a što oni ne žele da urade. Njihovo ponašanje je samo potvrda onoga što je i najavio njihov predsjednik Danijel Živković, da će praviti institucionalni haos u svakoj opštini, a Kotor je najdrastičniji primjer. Njihovo ponašanje se svodi na pravilo – može samo kako nama odgovara i nikako drugačije. Kada blokiraju Opštinsku izbornu komisiju i Državna izborna komsija odluči u njihovu korist, onda je to pravilno, a kada se institucije odblokiraju i odluče u meritumu onda nastaju blokade. Kako je na terenu politike nastao problem, na terenu politike će biti i razrješenje”, naglasio je Jokić.

On je naveo da je zaposlenima u Opštini isplaćena decembarska zarada krajem decembra, kako bi se koliko toliko preduprijedilo stanje koje je sada nastalo.

“Januarska zarada će sigurno kasniti, kao i sve druge isplate, do donošenja odluke o privremenom finansiranju ili odluke o budžetu.Trenutno se na računima opštine nalazi negdje oko 3,5 miliona eura, od kojih je oko 1,5 miliona operativno, odnosno nisu namjenska sredstva”, rekao je Jokić.

Prema preliminarnim rezultatima izbora održanih 29. septembra, DPS i koalicija PES-Demokrate osvojili su po deset mandata, savez “Za budućnost Kotora”, Grbljanska lista i Demokratska alternativa po tri, Evropski savez dva, a Hrvatska građanska inicijativa (HGI) i Kotorski pokret po mandat.

Kotorski parlament ima 33 odbornička mjesta, što znači da je za formiranje vlasti potrebno najmanje 17 glasova.

Rekordni budžet od 44 miliona i bez ikakvih dugovanja

Budžet za 2024. godinu je iznosio nešto iznad 44 miliona eura, dok nacrt budžeta za 2025. godinu još uvijek nije, kaže Jokić, iz poznatih razloga zvanično izrađen.

“Kada sam preuzeo rukovođenje gradom 2017. godine, budžet Opštine je bio 19 miliona eura. 2019. sam smijenjen u junu, a na računima ostavio 5,5 miliona eura i nula eura duga. Godinu i dva mjeseca je trebalo DPS-u da sa ta cifre dođe do toga da kada sam u oktobru 2020. opet preuzeo rukovođenje na računima nađem 300 hiljada eura i tri miliona duga. Nakon četiri godine Kotor ima najveći budžet u istoriji, realizaciju kapitalnog budžeta od preko 90%, nema nikakvih dugovanja i na računima ima neraspoređene milionske iznose. Ove činjenice najbolje govore o ekonomsko-finansijskoj strani rukovođenja gradom”, istakao je Jokić.

Iztvor: Vijesti

Slični Članci