Vlada Srbije pregovara s njemačkim automobilskim gigantom, australijsko-britanskom kompanijom Rio Tinto i Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) o realizaciji projekta koji uključuje izgradnju fabrike električnih automobila, saznaje Demostat. Čini se da su pregovori sve bliže konačnom dogovoru.
Potencijalna investicija zavisi od toga hoće li se eksploatisati litijum u Srbiji, ali i o spoljnopolitičkoj orijentaciji srpskih vlasti u narednom razdoblju. Odluka njemačkog giganta da otvori fabriku u Srbiji, uz garanciju Evropske banke za obnovu i razvoj, bila bi jasan pokazatelj u kojem smjeru Srbija ide – prema Zapadu, prenosi Poslovni dnevnik.
Dolaskom nemačkog giganta iz Stuttgarta poslala bi se snažna poruka drugim velikim svetskim investitorima o Srbiji kao sigurnoj investicijskoj destinaciji.
Usklađivanje politike
No, uslov za ovu i realizaciju ostalih investicija sa Zapada koje su u planu svakako je postupno usklađivanje s spoljnom i sigurnosnom politikom Evropske unije, što znači i uvođenje sankcija Rusiji. Dolazak Mercedesa može biti dio “šargarepe” koja je obećana Srbiji ako bude konstruktivna u pregovorima s Prištinom i ako prihvati evropski plan za Kosovo.
Evropski zvaničnici su državnom rukovodstvu jasno dali do znanja da, ako Srbija ne prihvati evropski plan, može očekivati posljedice koje će se, između ostalog, ali u velikoj mjeri, odraziti na ekonomiju. S druge strane, ako plan bude prihvaćen, Srbija je obaviještena da će dobiti ekonomsku pomoć, ali i ulaganja u razne oblasti privrede.
Dolazak Mercedesa u Srbiju ovog puta neće biti ograničen samo na vladinu propagandu, kao u slučaju saradnje njemačke kompanije i srpskog Ikarbusa, već će, ako ugovor bude potpisan, biti dogovoren i realizovan, tvrdi izvor, Poslovnog dnevnika.
To praktično znači da će Rio Tinto iskopavati litijum u Srbiji, iako je Vlada Srbije početkom prošle godine zvanično obustavila projekt “Jadar” zbog protesta ekoloških aktivista. Tvrdi se da se u ležištu Jadar nalazi skoro 10 posto istraženih svjetskih rezervi litijuma.
Važnost litijum
Demostat je ranije pisao da će, ukoliko se u Srbiji eksploatiše litijum uslov Vlade Srbije biti izgradnja fabrike baterija i fabrike električnih automobila. Srbija neće dopustiti eksploataciju litija samo radi izvoza u druge zemlje.
Takođe, od ranije je poznato kako nema garancija da će se prekinuti saradnja s Rio Tintom, ali i da je otvorena mogućnost da država pronađe novog partnera, čiji ugled nije narušen kao u slučaju britansko-australijske korporacije., koja se više puta suočavala s međunarodnim optužbama da uništava okolinu.
Inače, kompanija Rio Tinto već je surađivala s Evropskom bankom za obnovu i razvoj 2015. godine na projektu podzemnog rudnika bakra u Mongoliji. EBRD u Srbiji, između ostalog, podržava javno-privatna partnerstva i koncesije.
Izvor: Poslovni dnevnik