Obaranje ukrajinskog aviona iznad Teherana 2020. godine i aviona Malaysia Airlinesa iznad istočne Ukrajine 2014. godine pokazali su da sukobi i geopolitičke napetosti predstavljaju veliki rizik za komercijalne avionske kompanije.
Baza podataka o zonama sukoba i riziku u vazdušnom prostoru SafeAirspace svakodnevno ažurira informacije o mogućim rizicima leta za civilne avione, a upozorenja su podijeljena u tri nivoa.
Prva i najteža kvalifikacija, ili Prvi nivo, u kojem su Irak, Iran, Jemen, Libija i Sirija, a avioprevoznicima je strogo preporučeno da izbjegavaju vazdušni prostor ovih zemalja, zbog izuzetno nestabilne situacije na terenu, na kojem razne frakcije posjeduju prenosne sisteme za protiv vazdušnu odbranu, kao i rakete zemlja-vazduh.
Procijenjeni rizik odnosi se na zemlje koje su predmet upozorenja za zračni prostora od EASA-e, FAA-e, UK DFT-a, njemačkog BMVI-a, francuskog DGAC-a, ali samo za određene dijelove ili ispod određene nadmorske visine.
Među državama u ovoj kategoriji su Egipat, Saudijska Arabija, Afganistan, Sjeverna Koreja i Ukrajina.
Oprez i nad Albanijom
Treći nivo je najblaža kvalifikacija i odnosi se na zemlje koje nemaju trenutnih upozorenja o vazdušnom prostoru, ali je potrebno izvršiti sigurnosne provjere prije leta.
U ovoj kategoriji nalazi se i jedna zemlja iz regiona, za koju je izdato upozorenje zbog pogoršanja usluge kvaliteta kontrole letenja.
Albanski vazdušni prostor, kao i aerodrom u Tirani, bio je zatvoren 8. aprila, nakon što su lokalni kontrolori leta stupili u štrajk.
U izvještaju SafeAirspacea piše da lokalni kontrolori avio saobraćaja rade pod prisilom i velikim stresom, prijeti im se otkazom (ili još gore hapšenjem i zatvorom) ako se ne proglase sposobnim za dužnost.
Određeni broj stranih kontrolora privremeno je doveden uprkos tome što nisu bili obučeni ili ocijenjeni ni na jednom od lokalnih položaja.
Izvor: Aljazeera Balkans