Francuska bi vjerovatno pratila U.K. i takođe glasala za napuštanje Evropske unije, da se suočila sa takvom prilikom, izjavio je francuski predsjednik Emanuel Makron.
Makron je rekao da bi, da se francuski narod stavio u sličnu situaciju i da je od njih zatraženo da glasaju “za” ili “protiv” članstva u EU, vjerovatno bi se takođe odlučili da napuste blok.
“Srednja klasa, radnička klase, a naročito najstariji građani vaše zemlje su odlučili da proteklih decenija nisu imali koristi od članstva u bloku i da im globalizacija nije donijela ništa dobro”, rekao je Makron za BBC.
Na pitanje da li je Francuska mogla donijeti istu odluku kao i Britanci, Makron je rekao: “Da, vjerovatno. Da smo bili u sličnom kontekstu, ali naš kontekst je bio veoma različit”, dodao je.
Francuska, jedna od zemalja osnivača Evropske unije, igra ključnu ulogu u kreiranju evropskih politika. Međutim, u pojedinim regijama ove zemlje postoji očigledno nezadovoljstvo u pogledu buduće politike EU, a naročito kada je riječ o imigraciji i izbjegličkoj krizi.
Podsjetimo, aktuelni predsjednik Francuske Emaulen Makron se, u drugom krugu predsjedničkih izbora, takmičio sa partijom Nacionalnog fronta (ekstremno desničarskom partijom), koja je vodila kampanju za ograničenje broja imigranata, koji se trenutno nalaze u Francuskoj i zastupala ideju o napuštanju EU.
Makron je izjavio da se nada da će tekući pregovori sa Bregzitom sačuvati duboke i prisne odnose između Unije i Ujedinjenog Kraljevstva, ali da će svaki sporazum sa EU “biti po definiciji manje prisan i obostrano koristan nego što je to bio do danas”.
On je dodao da će Britanija imati poseban odnos sa blokom, kao i da će on biti nešto drugačiji od sporazuma koje sa EU imaju zemlje poput Norveške ili Kanade.