Luka Kotor: Za dividendu i investicije po 434.000 eura

Za dividendu i za dalja investiciona ulaganja biće izdvojeno po 434.302 eura, odlučeno je na jučerašnjoj redovnoj godišnjoj skupštini Luke Kotor AD

Skupština, kojoj je prisustvovalo 91 odsto akcionara, po prvi put je održana u novoj upravnoj zgradi.

Usvojena je i odluka o raspodjeli ostvarene dobiti, koja po godišnjem računu za 2013. godinu iznosi 1.125.443 eura, prenosi Radio Kotor.

“Investiciona ulaganja prvenstveno su namijenjena stavljanju u funkciju lučkog terminala, osavremenjivanju marinskog dijela luke, kao i za nabavku opreme i nastavak izrade projektne dokumentacije za planirane investicije”, kazao je, između ostalog, predsjednik Odbora direktora AD Luka Kotor Nikola Konjević.

On je naveo da je nakon raskida sa trgovačkom komponentom u poslovanju Luke do koje je došlo 2005. godine, u prošloj godini u Kotor uplovilo rekordnih 387 putničkih brodova, a kao korisnik kruzing usluga dominirala je kompanija “Rojal Karibijan”, nakon nje MSC i “Kosta Kroćere”.

[widgets_on_pages id=”Baner”]

Konjević je u 2014. godini najavio završetak novog lučkog terminala sredinom jula, a u planu su video nadzor i IT usluge u cijelom akvatorijumu, radovi na samostalnom odbojniku za brodove dužine od 200 do 300 metara, sistem priveza za megakruzere i projekat prelaska turista preko rive.

Skupština je usvojila i informaciju o ostvarenom ukupnom prihodu za prošlu godinu koji iznosi 2.922.727 eura.

Na skupštini je rečeno da ukupni rashod iznosi 1.797.284 eura, neto dobit 1.019.583 eura, a porez na dobit 105.860 eura.

Navedeno je i da je raspodjelom ostvarene dobiti u 2013. godini napravljen diskontinuitet u dosadašnjim glavnim pozicijama raspodjele u smislu povećanja iznosa za dividendu, pri čemu se vodilo računa o zadovoljavanju dugoročnih interesa Društva, kao i zaposlenih.

Procentualno povećanje učešća dividende u raspodjeli dobiti predstavlja rezultat naglašene potrebe većinskog vlasnika za obezbjeđenjem sredstava za realizaciju projekata iz oblasti turizma, a koji su kompatibilni sa poslovanjem Društva.

Na pitanja učesnika skupštine, između ostalog je odgovoreno da je najveća plata u Luci 1.687 eura, najniža 523 eura, a prosječna 800 eura.

U prošloj godini angažovani su radnici na privezu brodova, održavanju i za čuvanje jahti.

Nakon usvajanja revizorskog izvještaja, revizorka Branka Vuksanović je istakla da je u Crnoj Gori malo firmi koje imaju rezultate kao Luka Kotor i istakla konstruktvnu ulogu manjinskih akcionara.

“Luka Kotor demantuje teoriju da državne institucije nisu dobri titulari, zato ne treba žuriti u pivatizaciju. Ovo je dokaz da Crna Gora treba da čuva svoje resurse”, poručila je Vuksanović.

Nakon razrješenja ponovo su izabrani dosadašnji članovi UO Luka Kotor: Borislav Kašćelan, Nikola Konjević i Edita Starović ispred većinskog vlasnika Opštine Kotor i Nikola Dragomanović u ime Zavoda za zapošljavanje Crne Gore.

Umjesto Vasilija Vidovića novi član Odbora direktora Društva ispred Fonda PIO od danas je Goran Grbović.

Slični Članci